Мешканка Аргентини повністю позбулася ВІЛ без лікування. Це другий випадок в історії
Getty Images

Міжнародна команда вчених повідомила про другий виявлений випадок одужання від ВІЛ без медикаментів та пересадки кісткового мозку.

Лікарі проаналізували генетичний код клітин пацієнтки та знайшли всього сім неактивних екземплярів вірусу, повідомляє ACP Journals.

Мешканка аргентинського міста Есперанса заразилася ВІЛ у 2013. Однак інфекція ніяк не проявляла себе, тести не виявляли вірус через його неактивність. Тому жінці не призначили ліків чи інших методів терапії.

З 2017 року вчені з Аргентини та США почали регулярно сканувати ДНК клітин крові пацієнтки, а у 2020 році аналізи показали відсутність ВІЛ — вдалося знайти лише сім неактивних копій вірусу. 

Чому таке сталося з жінкою

Приблизно 0,5% людей здатні заражатись ВІЛ без будь-яких наслідків для себе, типових симптомів для інфекції немає.

Попри це вірус залишається в неактивних ділянках ДНК деяких клітин.

Здорові лейкоцити та лімфоцити з якихось причин агресивно реагують на інфікованих та знищують їх. Через це в організмі таких людей інфекція не може розвиватись як завжди — ВІЛ зберігається лише в тих клітинах, де він потрапив до неактивної частини ДНК і не зміг запустити свою програму. Такі екземпляри вірусу не привертають уваги здорових імунних клітин, але й шкоди здоров'ю заподіяти не можуть.

Це другий відомий медицині випадок, коли імунітет зміг не тільки придушити ВІЛ, а й витіснити його з організму. Першим таким випадком стала 66-річна Лорін Вілленбург із Сан-Франциско, яка заразилася ВІЛ ще у 1992 році.

У Києві жінка викрала з лабораторії небезпечний штам пташиного вірусу та хотіла його продати