Міністерство розвитку громад і територій (Мінрегіон) розробляє проєкт поділу території України на 10 функціональних зон.
«Поділ територій на 10 функціональних типів дає економічні переваги жителям різних областей і дозволить більш ефективно розвивати регіони. Вперше області розділять за подібністю соціально-економічних характеристик і без прив'язки до встановлених кордонів», — повідомляє пресслужба міністерства з посиланням на міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова.
Ідея полягає в тому, щоб направляти фінансування не в області, як було раніше, а територіям.
Адже в одній області можуть бути розташовані міста і села, які вимагають абсолютно різного підходу до стратегії розвитку.
Ще як приклад макрорегіону міністр навів узбережжя Чорного й Азовського морів. «Там одні й ті ж проблеми», вважає Чернишов.
Як приклад він згадав і прикордонні регіональні зони. На сході і на заході вони різні — в першому випадку — в несприятливих умовах, у другому — навпаки. Також є монофункціональні міста і шахтарські регіони. Вони, як каже чиновник, «вимагають абсолютно іншої логіки».
За словами міністра, вперше області розділять за схожістю соціально-економічних характеристик і без прив’язки до встановлених кордонів.
Міністерство визначило такі функціональні типи територій в межах державної регіональної політики на період до 2027 року:
- Гірські території Українських Карпат;
- Макрорегіон «Азов-Чорне море»;
- Прикордонні регіони;
- Прикордонні території у несприятливих умовах;
- Тимчасово окуповані території України;
- Природоохоронні території (Смарагдова мережа);
- Міські агломерації;
- Центри економічного розвитку;
- Монофункціональні старопромислові міста;
- Сільські території у несприятливих умовах.
Проєкти по функціональних територіях міністерство вже розробляє.