Молдова просила зняти імунітет зі співробітника посольства України через викрадення Чауса
УНІАН

Міністерство закордонних справ Молдови надіслало ноту посольству України у Кишиневі через викрадення судді Миколи Чауса. У документі воно просить зняти імунітет з військового аташе українського посольства.

Про це пише видання NewsMaker, посилаючись на записку до Києва посла України у Молдові Марка Шевченка.

Записку журналістам передав лідер «Нашої партії» Ренато Усатий Він відмовився повідомити, хто надав йому документ, але запевнив, що це надійне джерело.

У документі, який журналісти вважають запискою Шевченка, написано, що він 9 квітня на зустрічі в МЗС Молдови отримав від держсекретаря МЗС Молдови Думітру Соколана ноту. У ній Молдова просить зняти дипломатичний імунітет з військового аташе українського посольства Сергія Сметанюка «для кримінального переслідування і притягнення до відповідальності». У ноті також запитують дозвіл на обшук автомобіля посольства, закріпленого за Сметанюком, для пошуку доказів.

Посол також пише, що дізнався від держсекретаря про те, що президент Мая Санду декілька разів намагалася сконтактувати з Володимиром Зеленським, але це «не вдалося не через провину молдавської сторони».

За словами посла, телефонна розмова прем’єра, в.о. глави МЗС Молдови Ауреліу Чокоя з Дмитром Кулебою дала підстави вважати, що «викрадення громадянина України Чауса здійснили зловмисники, а не представники державних органів України».

В записці зазначено, що молдовська сторона не збирається повідомляти ЗМІ про ноту з проханням зняти імунітет зі Сметанюка. 

Шевченко пише, що сторони погоджуються з необхідністю створити спільну комісію для розслідування обставин викрадення Чауса. Українська сторона підтвердила бажання з’ясувати обставини інциденту та знайти суддю.

Шевченко ще написав, що на зустрічі з держсекретарем Соколаном неофіційно вказав, що попередньо був готовий організувати на території посольства зустріч Сметанюка з представниками влади Молдови. Але після отримання ноти ситуація змінюється і він вимушений звернутися до Києва за інструкціями.

Посол згадує у записці, що в парламенті Молдови створили робочу групу для розслідування інциденту. На його думку,  очікувано результатом роботи цієї комісії стане «зняття з посади нинішнього керівника Служби інформації та безпеки і підпорядкування відомства парламенту» (наразі СІБ підзвітна президенту). 

Посол України зазначає, що найбільших репутаційних втрат від усієї ситуації зазнає Санду. Причина — вона не може вплинути на «позицію органів виконавчої влади, прокуратури та правоохоронних органів, які продовжують перебувати під контролем призначенців [експрезидента] Додона і залишаються під впливом російських посадовців».

За його словами, «складається враження, що політичні опоненти Санду та їхні російські куратори цілеспрямовано завели президента Санду у ситуацію, коли вона повинна або взяти на себе політичну відповідальність за викрадення, або зайняти жорстку позицію щодо України».

Далі посол Шевченко пропонує керівництву повідомити Молдові, хто буде представляти Україну у спільній комісії для розслідування викрадення та провести її перше засідання у Києві або Кишиневі.

Після цього він пропонує дати офіційну відповідь на ноту щодо зняття імунітету зі Сметанюка, який перебуває на службі з 9 квітня 2017 року. Строк його повноважень закінчується 3 травня 2021 року. 

Шевченко також пропонує для покращення політичних позицій Санду найближчим часом організувати коротку телефонну розмову з Володимиром Зеленським, під час якої підтвердити позицію, позначену у розмові глав МЗС, та визначити дату засідання спільної робочої групи.

Видання пише, що звернулося за коментарем до МЗС Молдови з приводу того, чи спрямовували таку ноту до посольства України. Керівник пресслужби Даніел Воде зазначив, що відомство наразі утримується від коментарів з цього приводу.

У посольстві України NM попросили надіслати письмовий запит, а згодом у відповіді повідомили, що єдина офіційна інформація, яку у відомстві готові надати медіа — пресреліз про розмову Дмитра Кулеби та Ауреліу Чокоя, що відбулася 7 квітня. У ньому йдеться, що Україна не причетна до ситуації з Чаусом. А для встановлення всіх обставин, зокрема й заходження колишнього судді, посольство пропонує створити спільну робочу групу.

Раніше, 3 квітня, стало відомо, що група невідомих озброєних чоловіків викрала суддю в центрі Кишинева. За даними МВС Молдови, суддю вивезли в Україну.

Президент Молдови Санду назвала неприпустимим той факт, що в країні викрали українського суддю Чауcа.

МВС Молдови вже вдалося встановити особи частини організаторів викрадення Чауса і затримати одного підозрюваного.

Глава МЗС Кулеба запевнив Молдову у непричетності України до ситуації з викраденням судді Миколи Чауса та запропонував створити спільну робочу групу з цього питання.

За даними ЗМІ, до викрадення Чауса можуть бути причетні українські розвідники.

Залягти на дно в Кишиневі. Хто такий суддя Чаус, про якого зараз говорить Молдова і Україна