На час війни важливіший сильний лідер, а не демократія: так вважають 58% українців (опитування)

Більшість українців вважають, що під час війни для країни важливіше наявність сильного лідера, ніж демократичної системи. Такої думки дотримуються 58% респондентів. Протилежну точку зору поділяють 27%, не визначилися — 14%.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у липні на замовлення Громадянської мережі ОПОРА

Ще більше — 79% — вважають, що президент у воєнний час може втручатися у роботу уряду і парламенту.

Крім цього, 62% дотримуються думки, що на час війни навіть конструктивна критика є недопустимою, а всі політики мають мають об'єднатися і підтримувати дії влади.

Натомість 32% виступають за збереження політичної конкуренції — політики можуть конструктивно критикуватимуть окремі ініціативи влади та пропонувати альтернативні підходи до розв’язання проблем.

52% заявили, що доцільність виборів після завершення воєнного стану менш пріоритетна, на їх думку, після воєнного стану потрібно буде зосередитися на інших питаннях. Водночас 40% вважають, що важливо вчасно провести вільні та чесні вибори. 

Дослідження громадської думки проходило у липні. Воно складалося з двох частин: щоденникового опитування і телефонних інтерв’ю.

Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів було опитано 1000 респондентів у віці від 18 років, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей, окупованих до 24 лютого). Опитування проводилося серед дорослих громадян України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювала влада України до 24 лютого). До вибірки не ввійшли жителі територій, тимчасово не підконтрольних владі України до 24 лютого (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого. 

Методом щоденникового опитування було опитано 100 респондентів. Польовий етап дослідження тривав з 6 до 15 липня. Повідомляється, що серед опитаних спостерігалося пропорційне представництво за статтю. Не менш ніж 70% опитаних мають вищу освіту, зайняті у різних сферах. Також представлені й економічно неактивні групи. Всі учасники цікавляться подіями в Україні та за кордоном і майже щоденно споживають новини через різні медіа. Не менш ніж 30% учасників використовують російську мову для спілкування вдома.