Найвища гора світу Еверест зростає через ерозію річок поблизу

За останні 89 тис. років найвища гора світу Еверест піднялася на 15—50 метрів і досі збільшується на 0,16—0,53 мм щорічно.

Як пишуть The Guardian і BBC, ключовою причиною цього процесу є тектоніка плит. Приблизно 40—50 млн років тому зіткнення Індійської та Євразійської плит призвело до утворення Гімалаїв, і рух плит залишається основним фактором їхнього підйому. Однак на зростання також впливають інші чинники.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience, вчені використали комп'ютерні моделі, щоб дослідити еволюцію річкових систем у Гімалаях. Їхні висновки показали, що близько 89 тис. років тому внаслідок ерозії річка Арун, яка протікає на північ від Евересту, змінила свій маршрут і стала частиною річкової системи Косі.

Зміна річкового русла спричинила посилення ерозії поблизу Евересту, утворюючи ущелину річки Арун. Це, у свою чергу, призвело до зменшення ваги земної кори через вимивання природних речовин, що сприяло підняттю навколишнього ґрунту. Цей процес називається ізостатичним відскоком, при якому взаємодія між ерозією та тиском мантії Землі дає горі поштовх для підйому.

«Гора Еверест і сусідні вершини ростуть завдяки ізостатичному відскоку, який підіймає їх швидше, ніж ерозія зношує», — зазначив доктор Метью Фокс, один із авторів дослідження.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

У Карпатах випав перший сніг