Президент України Володимир Зеленський став першим спікером конференції YES, яка проходить 10-11 вересня 2021 року в Києві.
Бесіду з президентом модерував Стівен Сакур, ведучий програми HARDtalk на BBC. Значну частину запитань він поставив щодо стосунків України з США, ЄС та Росією.
Президент Зеленський укотре зазначив, що вважає повномасштабну війну з Росією можливою. Він сподівається зустрітися і поговорити з Володимиром Путіном про окупацію — «не декларативно, а предметно».
На думку Зеленського, президент США Джо Байден розуміє небезпеку з боку РФ.
Ведучий конференції запитав Зеленського, чи може Україна покладатися на США після прикладу Афганістану. Мовляв, американці залишили цю країну і її за чотири дні захопили таліби.
Зеленський заявив, що за чотири дні захопити країну не можна, і дії щодо цього були раніше. Він «не хоче бути адвокатом» для США та президента Джо Байдена — це, сказав Зеленський, їхнє рішення.
Президент України думає, що може і далі розраховувати на підтримку США. Каже, що «зараз відносини України і США кращі, ніж будь-коли». Хоча під час його візиту до Вашингтону він не отримав прямої позиції щодо вступу України в НАТО.
«Наша армія — одна з найпотужніших у світі. А нам кажуть, що через нестачу реформ нас не можуть взяти до НАТО. Я вважаю, що ми готові до НАТО», — заявив Зеленський.
Він запевнив ведучого, що Україна усвідомлює позицію деяких західних країн, які не хочуть бачити нашу країну в НАТО та ЄС.
«Так, ми не отримуємо те, на що здатні, і на що розраховуємо. Але ми цього не просимо. Ми вважаємо, що Україна потрібна НАТО. Так само і Євросоюз без України буде слабшати. Хочете, щоб ЄС та НАТО залишалися потужними, тоді запрошуйте нас», — закликав президент.
Водночас Зеленський уникнув прямої відповіді на закид щодо сповільнення реформ.
Він іронічно заявив, що на Заході багато хто вважає за свій обов’язок нагадувати Україні про необхідність реформ, а також про корупцію. «Ніби більше ніде у світі її немає», — іронізує Зеленський.
Ведучий зазначив, що президенту треба переконувати не його, а західних партнерів, які говорять, що реформи сповільнились.
На це голова держави зазначив, що, на його думку, у деяких представників Заходу склалося карикатурне уявлення про Україну, і, як приклад такого гіперболізованого зображення, згадав радянський сатиричний журнал «Крокодил».
Зеленський закликав звернути увагу на кількість українців, які працюють у Кремнієвій долині, а також на українські агрокомпанії, які є «одними з найкращих у світі» та вистояли в умовах епідемії.
«Ми повинні переконувати не когось, а себе. Ми будуємо країну для себе. Нам потрібні не стратегічні партнери, а стратегічні друзі. Перші нехай кажуть, чого нам не вистачає, а друзі нехай доєднуються до України», — сказав Зеленський.