«Нам потрібні не стратегічні партнери, а стратегічні друзі». Зеленський висловився про ЄС і НАТО. Та уникнув відповіді про реформи

Президент України Володимир Зеленський став першим спікером конференції YES, яка проходить 10-11 вересня 2021 року в Києві.

Бесіду з президентом модерував Стівен Сакур, ведучий програми HARDtalk на BBC. Значну частину запитань він поставив щодо стосунків України з США, ЄС та Росією.

Президент Зеленський укотре зазначив, що вважає повномасштабну війну з Росією можливою. Він сподівається зустрітися і поговорити з Володимиром Путіном про окупацію «не декларативно, а предметно».

На думку Зеленського, президент США Джо Байден розуміє небезпеку з боку РФ.

Ведучий конференції запитав Зеленського, чи може Україна покладатися на США після прикладу Афганістану. Мовляв, американці залишили цю країну і її за чотири дні захопили таліби.

Зеленський заявив, що за чотири дні захопити країну не можна, і дії щодо цього були раніше. Він «не хоче бути адвокатом» для США та президента Джо Байдена — це, сказав Зеленський, їхнє рішення.

Президент України думає, що може і далі розраховувати на підтримку США. Каже, що «зараз відносини України і США кращі, ніж будь-коли». Хоча під час його візиту до Вашингтону він не отримав прямої позиції щодо вступу України в НАТО.

«Наша армія  одна з найпотужніших у світі. А нам кажуть, що через нестачу реформ нас не можуть взяти до НАТО. Я вважаю, що ми готові до НАТО», — заявив Зеленський.

Він запевнив ведучого, що Україна усвідомлює позицію деяких західних країн, які не хочуть бачити нашу країну в НАТО та ЄС.

«Так, ми не отримуємо те, на що здатні, і на що розраховуємо. Але ми цього не просимо. Ми вважаємо, що Україна потрібна НАТО. Так само і Євросоюз без України буде слабшати. Хочете, щоб ЄС та НАТО залишалися потужними, тоді запрошуйте нас», — закликав президент.

Водночас Зеленський уникнув прямої відповіді на закид щодо сповільнення реформ.

Він іронічно заявив, що на Заході багато хто вважає за свій обов’язок нагадувати Україні про необхідність реформ, а також про корупцію. «Ніби більше ніде у світі її немає», — іронізує Зеленський.

Ведучий зазначив, що президенту треба переконувати не його, а західних партнерів, які говорять, що реформи сповільнились.

На це голова держави зазначив, що, на його думку, у деяких представників Заходу склалося карикатурне уявлення про Україну, і, як приклад такого гіперболізованого зображення, згадав радянський сатиричний журнал «Крокодил».

Зеленський закликав звернути увагу на кількість українців, які працюють у Кремнієвій долині, а також на українські агрокомпанії, які є «одними з найкращих у світі» та вистояли в умовах епідемії.

«Ми повинні переконувати не когось, а себе. Ми будуємо країну для себе. Нам потрібні не стратегічні партнери, а стратегічні друзі. Перші нехай кажуть, чого нам не вистачає, а друзі нехай доєднуються до України», — сказав Зеленський.

Зустрілися, що тепер? Які кроки потрібні, аби стосунки з США просунулися далі спільних заяв