404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Нарешті примирення. ОАЕ та Ізраїль взаємно відкрили посольства
Getty Images

Уряд Об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) на засіданні у неділю, 24 січня, при головуванні прем'єр-міністра Мохаммеда бін Рашида, повідомив про відкриття посольства ОАЕ в Тель-Авіві в рамках так званої «угоди Авраама», передає DW і державна агенція WAM.

Передісторія

Офіційне прохання про відкриття дипломатичного представництва ОАЕ передали міністру закордонних справ Ізраїлю Габі Ашкеназі ще в жовтні 2020 року. Своєю чергою, невдовзі після повідомлення від уряду ОАЕ, МЗС Ізраїлю повідомило про відкриття свого посольства в Абу-Дабі.

Уряд ОАЕ схвалив угоду про нормалізацію відносин з Ізраїлем 20 жовтня минулого року. Відповідно до угоди, ізраїльська влада припиняє анексію частини територій Західного берега річки Йордан щонайменше на чотири роки.

У 2020 році ОАЕ, Бахрейн, а потім Марокко — за посередництва США — нормалізували відносини з Ізраїлем. На початку січня 2021 року Судан офіційно приєднався до «угод Авраама», якими передбачена нормалізація відносин з Ізраїлем. Про бажання нормалізувати відносини з Ізраїлем уряд в Хартумі заявили ще в жовтні минулого року, проте він чекав, поки Вашингтон виключить Судан зі списку країн-спонсорів тероризму.

До цього дипломатичні відносини з Ізраїлем з арабських країн підтримували тільки Єгипет і Йорданія.

Продовження нормалізації відносин Ізраїлю з країнами регіону обговорили в телефонній розмові радник з нацбезпеки США Джейк Салліван і радник з нацбезпеки ізраїльського прем'єра Меїра Бен-Шаббата. Про це повідомив Білий дім 23 січня.

Згідно з заявою, Салліван запевнив Бен-Шаббата, що новий президент США Джо Байден залишається вірний зобов'язанню забезпечувати безпеку Ізраїлю.

Що таке «угоди Авраама»

Ізраїльсько-еміратський мирний договір, також «Угода Авраама», — договір про нормалізацію відносин між Державою Ізраїль і Об'єднаними Арабськими Еміратами, який було підписано 15 вересня 2020 року. Про укладанні та підписанні договору було оголошено 13 серпня 2020 року. Через чотири тижні після цього було оголошено, що підписання договору відбудеться 15 вересня і буде проходити на галявині перед Білим Домом у Вашингтоні.

Домовленості скріпили підписами прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, глава МЗС Об'єднаних Арабських Еміратів шейх Абдалла бен Заїд Аль Нахайян та глава МЗС Бахрейну Абдель Латіф аль-Заяні.

Ізраїль не буде намагатися поширювати свій контроль на єврейські поселення на Західному березі річки Йордан (це один із пунктів плану США щодо врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту). Мусульмани зможуть вільно відвідувати свої святині, розташовані в Єрусалимі.

США пообіцяли зняти заборону на постачання зброї до ОАЕ. Ізраїль отримає за це «певну компенсацію», щоб залишатися найбільш озброєною країною регіону.

ОАЕ стали третьою арабською країною після Єгипту (1979) і Йорданії (1994), яка формально нормалізувала відносини з єврейською державою, а також першою країною Перської затоки, яка це зробила. Паралельно з цим, Ізраїль погодився заморозити плани по анексії частини Західного Берега, який де факто знаходиться під управлінням Ізраїлю з 1967 року.

Трамп назвав цей договір (формально його назва – «Угода Авраама») таким, що «змінить хід історії», але в арабському світі його вважають лише першим кроком.

Прем'єра Ізраїлю і кронпринца ОАЕ висунули на Нобелівську премію миру