Нацбанк пояснив, як відкараскатися від нахабних колекторів

Нацбанк України нагадав, як вберігтися від колекторів. Фінансовий регулятор зауважив: якщо колектор погрожує, він порушує законодавство. Крім того, обіцяючи примусово стягнути борг, колектор уводить в оману. Адже тільки органи Державної виконавчої служби та приватні виконавці мають законодавчі підстави примусово стягувати заборгованість. Колекторські компанії мають право лише інформувати боржника чи поручителя за кредитом про наявність боргу.

Тут теж є свої нюанси. Надаючи кредит, фінансова компанія зазвичай просить позичальника повідомити телефон родича, колеги чи друга. Водночас, установа не підписує з ними жодних документів про поручительство та може навіть не перевіряти справжність контактів. Натомість компанія розраховує, що у випадку прострочення кредиту гроші вдасться стягнути за допомогою колекторів. А ось номер телефону людини та її домашня адреса — це вже конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектор не мають права на їхню обробку без згоди власника.

«Якщо кредит жодним чином вас не стосується, варто пояснити ситуацію та попросити припинити дзвінки. Якщо колектори погрожують, потрібно обов’язково звернутися до правоохоронних органів», — пояснили в НБУ.

Варто нагадати, що з 1 липня саме Нацбанк контролює діяльність факторингових (колекторських) компаній. Тільки за перший місяць дії нових правил надійшло 535 скарг громадян на дії колекторів.