Правління Національного банку вирішило з 15 березня знизити облікову ставку на на 0,5 відсоткового пункта до 14,5%. Крім цього, НБУ на 1,5 в.п. знижує ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами та кредитами рефінансування.
Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.
«Подальше сповільнення інфляції, збереження стійкої ситуації на валютному ринку, а також позитивні зрушення у питаннях отримання зовнішньої допомоги дають підстави раніше відновити цикл пом’якшення процентної політики», — йдеться у повідомленні.
В НБУ наголосили, що на початку 2024 року інфляція сповільнювалася швидшеза очікування — зокрема, у лютомудо 4,3% у річному вимірі.
Цьому серед іншого сприяли більша пропозиція окремих продуктів харчування та ефекти від значних минулорічних врожаїв. Завдяки теплій погоді та активізації продажу продукції зі сховищ знижувалися ціни на деякі овочі.
Також певний ефект на продовольчі ціни мала й переорієнтація окремих виробників на внутрішній ринок. Також інфляцію надалі обмежував мораторій на підвищення низки тарифів на житлово-комунальні послуги.
Базова інфляція також сповільнилася — до 4,5% у річному вимірі.
Що таке облікова ставка?
Облікова ставка – один із монетарних інструментів, за допомогою якого центробанки встановлюють для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених і розміщених грошових коштів на відповідний період та намагаються впливати на інфляцію.
Якщо простіше: облікова ставка — це відсоток, під який Нацбанк надає кредити комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформляють позики.