Німецька компанія експортувала в росію обмежені технології, попри санкції ЄС — ЗМІ

Німецька технологічна компанія Kontron експортувала до росії обмежені технології навіть тоді, коли ЄС запровадив нові санкції проти рф.

Про це йдеться в розслідуванні Politico.

Kontron використала словенську дочірню компанію для експорту конфіденційних телекомунікаційних технологій на понад €3,5 млн своєму російському підрозділу наприкінці 2023 року. Це відбулося в обхід кількох хвиль санкцій ЄС, що набули чинності у 2023 році.

Словенська дочірня компанія Kontron doo відправила 11 партій продукції до російської дочірньої компанії Iskra Technologies у період з липня до листопаду 2023 року.

Продукція включала товар подвійного призначення — телекомунікаційну платформу SI3000, яка може відстежувати та перехоплювати комунікаційний трафік.

Компанія пояснила, що поставки заборонених через санкції товарів, зокрема технологій та обладнання подвійного призначення, стосувалися старих замовлень і були дозволені словенською владою через видані раніше ліцензії. Після 11-го пакета санкцій в червні 2023 року компанія, як там запевняють, припинила всі нові поставки.

Однак у ЄС діють правила, які забороняють експорт таких товарів навіть за вже укладеними контрактами, але можливі винятки, наприклад, для кібербезпеки, медицини чи надзвичайних ситуацій, якщо є дозвіл від уряду країни, де розташована компанія.

Ще раніше Kontron обіцяла відмовитися від роботи в росії, засуджувала російське вторгнення, заявила, що не інвестуватиме в цю країну і скоротить кількість працівників у Росії з майже 600 до 240.

Утім, Kontron досі присутня на російському ринку через дочірню компанію Iskra Technologies. Проти останньої ЄС запровадив санкції у грудні 2024 року. Kontron володіє майже половиною акцій російської Iskra Technologies і фактично контролює її, бо має право викупити решту акцій. Хто саме володіє другою половиною акцій Iskra Technologies — невідомо.

Хоч Kontron і заявила про вихід з росії, її «дочка» Iskra Technologies досі працює на російському ринку, отримує нагороди за «імпортозаміщення», виробляє обладнання для «Ростелекому», а її системи вже називають «російськими». У 2023 році Iskra обʼєдналась із RTSoft — компанією з ліцензією ФСБ і досвідом роботи з Міноборони рф. Kontron запевняє, що ці звʼязки в минулому.

До того ж Kontron, а саме її словенський підрозділ, після санкцій ЄС у 2023 році відправив до Казахстану майже 50 партій телекомобладнання SI3000. Компанія каже, що все — для місцевого використання, але Казахстан — союзник росії, і там прямо заявляли, що не збираються дотримуватись санкцій.

Це може порушувати санкції ЄС. Частина європейських депутатів закликають негайно розслідувати справу, наголошуючи, що Німеччина слабо переглядає та впроваджує санкції.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

ЗМІ розкрили схему, як попри санкції до рф потрапляють розкішні автомобілі з Європи