Об’єднані Арабські Емірати запустили безпрецедентну ініціативу: штучний інтелект стане повноцінним інструментом у законотворчому процесі.
Про це пише Financial Times.
Дослідники у сфері штучного інтелекту зазначають, що план ОАЕ унікальний. У жодній іншій країні ще не намагалися використовувати ШІ саме для активного переписування законів. В інших державах ШІ застосовують здебільшого як допоміжний інструмент: для швидшого аналізу законопроєктів або покращення державних послуг. А от щоб сам штучний інтелект аналізував великі обсяги правової інформації та сам пропонував зміни до чинного законодавства — такого ще ніхто не робив.
«Ця нова законодавча система, що працює на основі штучного інтелекту, змінить спосіб створення законів, зробивши процес швидшим і точнішим», — сказав премʼєр-міністр ОАЕ Мохаммед бін Рашид аль Мактум.
Минулого тижня міністри схвалили створення нового кабінетного органу — Офісу регуляторного інтелекту, який контролюватиме впровадження ШІ в законотворчість. Очікують, що штучний інтелект пришвидшить законодавчий процес на 70%.
ОАЕ хочуть застосовувати штучний інтелект для аналізу впливу законів на життя громадян і економіку. Для цього хочуть створити велику базу даних, яка включатиме всі федеральні та місцеві закони, а також інформацію з державного сектора — наприклад, судові вироки чи дані про надання державних послуг.
Однак дослідники зазначають, що така система може спричинити багато труднощів і ризиків. Наприклад, звичайні користувачі можуть не зрозуміти механізми роботи штучного інтелекту. А ще незрозуміло, чи здатен ШІ тлумачити закони так само, як це роблять люди.
Незважаючи на вражаючі технічні можливості, «ШІ досі має схильність до вигаданих відповідей, нестабільності та ненадійності», попереджає дослідник з Оксфордського університету Вінсент Штраб. Тобто на нього не можна покладатися повністю.
Водночас, за словами Штраба, ОАЕ хочуть використовувати штучний інтелект не просто як інструмент для допомоги, а як механізм, здатний передбачати потребу в змінах законодавства. Це також може зменшити державні витрати, оскільки зазвичай уряди платять юридичним фірмам за аналіз і ревізію законів.
Яку саме модель штучного інтелекту оберуть — поки невідомо. Ймовірно, це буде комбінація кількох систем. Водночас аналітики наполягають на необхідності чітких рамок і постійного людського контролю над будь-якими рішеннями, які ухвалюватимуться з участю ШІ.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.