Віталій Макаренко, один із 10 обвинувачених у справі про замах на Олександра Лукашенка, звернувся до Державної міграційної служби України з проханням про надання статусу біженця або додаткового захисту української держави. Про це повідомляє білоруське «Радыё Свабода».
Макаренко очолює Могильовське регіональне відділення партії БНФ. Він має посвідку на проживання в Україні, де мешкає його родина.
«Вид на проживання дозволяє мені залишатися в Україні і захищає статус біженця від екстрадиції владі Лукашенко, які вже надали мені статус фігуранта так званого державного перевороту і замаху на Лукашенка і, більш того, вже був заарештований заочно. Тому я вирішив звернутися за допомогою до української держави» — цитує Макаренка білоруське «Радіо Свобода».
Він і його адвокат планують звернутися до Генпрокуратури України з проханням повідомити про політичні мотиви порушеної проти нього кримінальної справи в Білорусі і запросити невидачу. Ще Макаренко хоче отримати інформацію, який запит на екстрадицію подавала РБ.
Макаренко не виключає, що його включили в список фігурантів справи з метою популяризації «українського сліду».
«Зараз такі конфронтаційні відносини з Україною. І через те, що я провів більшу частину свого часу в Україні, моя сім'я живе тут, ймовірно, хотіла просувати український слід. В іншому випадку я не розумію, навіщо я їм був потрібен», — підсумовує політик.
Він переконаний, що нинішнє КДБ продовжує традиції репресивних органів радянської епохи.
Крім Макаренка, влада РБ звинуватила у змові чи інших діях з метою захоплення державної влади ще вісім осіб.
17 квітня самопроголошений президент Білорусі Лукашенко заявив про підготовку на нього і його синів замаху й причетність до цього спецслужб США. За його словами, людей, які планували замах, затримали в Москві за допомогою ФСБ. Він також вважає, що до підготовки замаху причетне вище політичне керівництво США.
У ФСБ Росії заявили, що спільно з КДБ Білорусі затримали двох білоруських громадян, які планували на батьківщині військовий переворот із залученням українських націоналістів. Затриманими є громадянин Білорусі Олександр Федута і Юрій Зенкович, який має громадянство Білорусі та США. За даними ФСБ, вони консультувалися з представниками США і Польщі.
У справі про держпереворот влада РБ затримала також очільника партії БНФ Григорія Костусєва.
18 квітня у КДБ Білорусі заявили, що затримані у справі про спробу «державного перевороту» дають визнавальні свідчення.