Омбудсмен розповіла про знущання з жінок-військових у російському полоні

З українських жінок-військовослужбовців, яких вдалося звільнити у результаті великого обміну, знущалися під час перебування у російському полоні. Про це розповіла омбудсмен Людмила Денісова.

Жінок вивезли на територію Білорусі, а потім до СІЗО в російському Брянську.

Там полонених роздягали догола у присутності чоловіків, змушували присідати, обрізали волосся та постійно проводили допити, намагаючись зламати морально.

Частину з них змушували брати участь у зйомках пропагандистських сюжетів, вимагаючи при цьому перейти на російську мову.

«Такі дії з боку РФ є порушенням статті 13 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, в якій наголошується на гуманному поводженні з військовополоненими. Вони завжди повинні бути захищеними, зокрема від актів насилля чи залякування, а також від образ та цікавості публіки», — наголосила омбудсмен.

Напередодні пресслужба Міністерства з питань тимчасово окупованих територій оприлюднила історії військових зв’язківців Анастасії Матрущенко та Олександри Цепук, яких вдалося визволити з полону.

Частину, де несла службу старший солдат Анастасія Матрущенко, окупанти розстріляли артилерією і танками.

«В бункер, де перебувала чергова зміна, кілька разів влучив танк. Коли курява розвіялась, в приміщення полетіли гранати. У нас вилучили зброю, амуніцію, бронежилети і мобільні телефони. Зв’язали руки, на очі надягли пов’язку», — розповіла вона.

Жінку спочатку привезли до Білорусі, а звідти вже до СІЗО №3 у Брянську.

«Тюремні наглядачі вишикували нас і намагалися зламати морально. Якийсь начальник кілька разів вигукував мені в обличчя «слава рассії!», чекаючи, напевне, якоїсь відповіді на таке «вітання». На мовчанку з нашого боку тюремники відповідали тортурами», — пригадує Матрущенко.

Вона також розповіла, що у присутності чоловіків примушували повністю роздягатися, присідати. Постригли наголо та постійно допитували.

Олександру Цепук також привезли до росії через Білорусь. На всьому шляху полонених постійно обшукували.

У Білорусі їх намагалися провокувати російські репортери у супроводі військовослужбовця неслов’янської зовнішності.

«Їм дуже не сподобалося те, що ми говоримо українською мовою, вимагали перейти на російську. Але я, наприклад, російською майже не володію — як і решта моїх колег. Це дуже розлютило репортерів», — пригадує Цепук.

Нагадаємо, 1 квітня в Запорізькій області відбувся другий повноцінний обмін полоненими. Усього звільнили 86 військових.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Росіянин зґвалтував жінку на очах сина, а потім жорстоко побив та порізав ножем — Денісова