З українських жінок-військовослужбовців, яких вдалося звільнити у результаті великого обміну, знущалися під час перебування у російському полоні. Про це розповіла омбудсмен Людмила Денісова.
Жінок вивезли на територію Білорусі, а потім до СІЗО в російському Брянську.
Там полонених роздягали догола у присутності чоловіків, змушували присідати, обрізали волосся та постійно проводили допити, намагаючись зламати морально.
Частину з них змушували брати участь у зйомках пропагандистських сюжетів, вимагаючи при цьому перейти на російську мову.
«Такі дії з боку РФ є порушенням статті 13 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, в якій наголошується на гуманному поводженні з військовополоненими. Вони завжди повинні бути захищеними, зокрема від актів насилля чи залякування, а також від образ та цікавості публіки», — наголосила омбудсмен.
Напередодні пресслужба Міністерства з питань тимчасово окупованих територій оприлюднила історії військових зв’язківців Анастасії Матрущенко та Олександри Цепук, яких вдалося визволити з полону.
Частину, де несла службу старший солдат Анастасія Матрущенко, окупанти розстріляли артилерією і танками.
«В бункер, де перебувала чергова зміна, кілька разів влучив танк. Коли курява розвіялась, в приміщення полетіли гранати. У нас вилучили зброю, амуніцію, бронежилети і мобільні телефони. Зв’язали руки, на очі надягли пов’язку», — розповіла вона.
Жінку спочатку привезли до Білорусі, а звідти вже до СІЗО №3 у Брянську.
«Тюремні наглядачі вишикували нас і намагалися зламати морально. Якийсь начальник кілька разів вигукував мені в обличчя «слава рассії!», чекаючи, напевне, якоїсь відповіді на таке «вітання». На мовчанку з нашого боку тюремники відповідали тортурами», — пригадує Матрущенко.
Вона також розповіла, що у присутності чоловіків примушували повністю роздягатися, присідати. Постригли наголо та постійно допитували.
Олександру Цепук також привезли до росії через Білорусь. На всьому шляху полонених постійно обшукували.
У Білорусі їх намагалися провокувати російські репортери у супроводі військовослужбовця неслов’янської зовнішності.
«Їм дуже не сподобалося те, що ми говоримо українською мовою, вимагали перейти на російську. Але я, наприклад, російською майже не володію — як і решта моїх колег. Це дуже розлютило репортерів», — пригадує Цепук.
Нагадаємо, 1 квітня в Запорізькій області відбувся другий повноцінний обмін полоненими. Усього звільнили 86 військових.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.