Переговори у Саудівській Аравії: чим завершилась перша зустріч США та росії щодо війни в Україні

У вівторок, 18 лютого у Саудівській Аравії завершилися перемовини американської та російської делегацій. Це перша особиста зустріч представників двох країн після того, як росія вторглася в Україну. Вона тривала 4,5 години.

З американського боку до складу переговорної групи увійшов держсекретар Марко Рубіо, радник Трампа з національної безпеки Майк Волц і представник Білого дому на Близькому Сході Стів Віткофф.

Від росії разом з головою МЗС Сергієм Лавровим на переговори прибув радник Кремля з питань зовнішньої політики Юрій Ушаков та керівник Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) Кирило Дмитрієв.

Ні Україну, ні будь-які європейські країни на зустріч не запросили.

Chas News зібрав все, що відомо про результати перемовин США та рф в Ер-Ріяді за підсумками пресконференцій обох делегацій та як на це відреагував президент України Володимир Зеленський.

Переговори США та рф у Саудівський Аравії: підсумки від обох делегацій

На пресконференції за підсумками зустрічі із російською стороною спеціальний представник президента США Стів Віткофф оцінив переговори як дуже позитивні.

А держсекретар Марко Рубіо назвав зустріч у Саудівській Аравії «першим кроком на довгому і важкому шляху».

Російська сторона також заявила, що переговори пройшли «непогано», а рф і США, мовляв, домовилися враховувати інтереси один одного.

За словами Рубіо та міністр закордонних справ росії Сергій Лавров домовилися про створення механізму консультацій для усунення «подразників» у російсько-американських відносинах, повідомляє Reuters з посиланням на представника американського відомства.

Лавров і Рубіо також домовилися створити переговорні групи щодо врегулювання конфлікту в Україні, повідомляє представник Держдепартаменту.

Щойно американська сторона оголосить, хто буде представляти Вашингтон у цій переговорній групі, Москва назве імʼя свого представника, заявив пізніше під час пресконференції Сергій Лавров.

Як повідомляє FoxNews з посиланням на свої джерела, делегації запропонували рамки майбутніх перемовин, які можуть включати припинення вогню, вибори в Україні з подальшим підписанням мирної угоди.

Сторони також домовилися якнайшвидше призначити послів, щоб зняти «перешкоди для дипломатичних місій», у тому числі обмеження на банківські перекази у посольства.

Крім того, делегації досягли домовленостей щодо майбутньої співпраці у галузі економіки та інвестицій.

Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що росія та США домовилися відновити колишню чисельність співробітників посольств у Москві та Вашингтоні, передає Associated Press.

Рубіо заявив, що Трамп бажає завершити війну в Україні справедливо і не допустити її відновлення через 2-3 роки.

І наголосив, що всі сторони — включаючи росію, Україну та Європу — мають бути згодні з мирною угодою щодо України, а Євросоюз має бути залучений до процесу «якоїсь миті», передає Reuters.

Рубіо також зазначив, що росія готова долучитися до «серйозного процесу» переговорів, а для завершення війни всім доведеться йти на поступки. Крім того, Заходу доведеться скасовувати санкції проти рф у разі врегулювання війни.

Під час пресконференції Сергій Лавров розповів, що американська сторона запропонувала рф запровадити мораторій на обстріли енергетичної інфраструктури. На що російська делегація, за словами Лаврова, відповіла, що «ніколи не піддавала небезпеці системи енергетичного постачання населення».

Також очільник російського МЗС Сергій Лавров заявив, що для Москви буде неприйнятним розміщення військових з країн НАТО на території України у разі досягнення угоди про врегулювання війни.

Реакція Зеленського на переговори 

Перемовини між представниками рф та США у Саудівській Аравії відбуваються про Україну без участі України, українська держава ніколи не піде на ультиматуми росії, заявив президент Володимир Зеленський.

Він пояснив, що, коли на початку повномасштабного вторгнення рф поставила ультиматум, зокрема, зменшити кількість ЗСУ, визнати окуповані території України територіями рф. Також росіяни хотіли поставити в Україні проросійське керівництво держави, «щоб воно повністю було у вертикалі Путіна».

«І в мене таке враження, що зараз відбуваються якісь перемовини, і вони з таким самим настроєм відбуваються, але вони відбуваються між представниками Росії та представниками Сполучених Штатів Америки. Про Україну, знов про Україну і без України. Цікаво, якщо ми в найскладніший момент не пішли на всі ці ультиматуми, звідки таке відчуття, що зараз Україна на це піде», — сказав Зеленський під час візиту до Туреччини 18 лютого.

Також Зеленський вважає, що США намагаються догодити путіну швидкими рішеннями щодо закінчення війни.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Чому саме Саудівська Аравія приймає переговори про закінчення війни в Україні