Петиція про закриття неба над Україною зібрала вже більше 1 мільйона підписів
Getty Images

Петиція про закриття неба над Україною (Non Flight Zone - NFZ) зібрала вже більше 1 мільйони підписів. Петиція розміщена на європейському сайті Open Petition, свої підписи під нею можуть поставити громадяни з будь-якої країни світу.

Тепер її передадуть на розгляд НАТО. Петиція від українців до країн-членів НАТО містить такі вимоги: заборонити з гуманітарних та безпекових міркувань польоти військових літаків у повітряному простірі над Україною; ввести в Україну миротворчі війська НАТО; надати військову допомогу Києву; підтримати український народ, як це було зроблено, наприклад, в Ізраїлі.

Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов раніше заявляв, що закрите небо – це гарантія безпеки українців. А президент України Володимир Зеленський вважає, що закриття неба над Українською державою не є втягуванням країн НАТО у війну. Однак він зауважив, що президент США Джо Байден особисто передав йому, що зараз не час вдаватися до таких заходів.

Як пояснює партнер компанії «Анте» Андрій Гук, юрист, який спеціалізується на авіаційному праві, у України достатньо підстав для введення ООН NFZ. Захист цивільних – основна мета. Адже беззаперечно відбуваються воєнні злочини – бомбардування цивільних та цивільної інфраструктури. Проблема у тому, що Росія має право вето у Радбезі ООН, яка має повноваження це робити. І має ядерну зброю, якою погрожує. А введення NFZ передбачає застосування збройних сил.

«‎Тому справжнє питання тільки одне – чи є зараз у світі країна, яка готова застосувати свої збройні сили для введення NFZ в Україні без резолюції Радбезу ООН. Ще ніколи NFZ не вводилась там, де сили у повітрі в агресора є значними, тобто де потрібні реальні та значні бойові дії», - пояснює Гук.

На його думку, ймовірним варіантом є надання Україні літаків та, можливо добровольців пілотів, та підтримки щодо моніторингу повітря, а Україна сама забезпечить та оголосить NFZ. Все інше передбачає пряме застосування країнами ООН своїх збройних сил у цій війні без резолюції ООН. «‎Це і є основне, що стримує зараз союзників», - підсумовує він.

38 країн закликали суд у Гаазі розслідувати військові злочини Росії
Данілов: в Україні загинули шість тисяч росіян, ще дві — десь блукають