Pfizer арештовуватиме активи тих країн, які порушуватимуть договір про постачання вакцини

Журналісти The Washington Post отримали доступ до секретних контрактів про постачання вакцини від COVID-19.

В документі йдеться, що компанія Pfizer може накладати арешт на активи держави у разі порушення договору та не розголошувати деталі секретного арбітражного розгляду і терміни поставки вакцин.

Тобто це схоже на те, що компанія використовуватиме монопольну владу і ставитиме власні інтереси вище громадських при поставках вакцин, чинячи тиск на владу.

Такої думки дійшли автори звіту правозахисної групи Public Citizen, які досліджували низку проєктів договорів Pfizer на поставку вакцини в різні країни.

Одна з головних цілей у переговорах про постачання вакцини Pfizer — секретність і закритість угод від громадського спостереження.

Зокрема, є хвилювання, що усі спори вирішуватимуться тільки таємно в арбітражі Нью-Йорка, де знаходиться штаб-квартира Pfizer.

Також компанія має право змінювати ключові умови контракту на свій розсуд, наприклад, їй нічого не загрожуватиме при затримці поставок вакцини.

Експерти, які проаналізували для Public Citizen умови контрактів з іноземними урядами, вважають, що деякі вимоги є надмірними.

Так, наприклад, договір з Бразилією забороняє уряду робити «будь-які публічні заяви щодо існування, предмета або умов Угоди» або коментувати його відносини з Pfizer без попередньої письмової згоди компанії.

Як пише The Washington Post, з 73 контрактів на поставку вакцини були опубліковані для ознайомлення громадськості тільки п'ять і з великими змінами (тобто не ті варіанти, які були насправді підписані).

На думку Transparency International, приховування контрактів від громадськості або публікація документів з відредагованим текстом означає: ми не знаємо, як або коли з'являться вакцини; що саме станеться, якщо щось піде не так.

До слова, вакцина спільного виробництва компаній Pfizer і BioNTech коштує $16-19,5 за дозу. Але остаточна ціна залежить від термінів і обсягу постачань, а також від регіону.

Поширення підроблених COVID-сертифікатів загрожує підірвати боротьбу України з коронавірусом — NYT