Варіант COVID-19, виявлений у Південній Африці, може бути стійкішим до вакцини, яку виготовили компанії Pfizer & BioNTech, ніж інші штами вірусу. Як повідомляє Reuters, це встановили вчені в Ізраїлі у дослідженні, опублікованому 10 квітня.
При цьому штам мало поширений у країні і дослідження не є рецензованим.
Аналіз робила команда науковців із Тель-Авівського університету і медичної організації Clalit, пише Times of Israel.
Експерти порівняли майже 400 людей, які отримали позитивний тест на COVID-19 через 14 днів після того, як ті отримали одну або дві дози вакцини, із такою ж кількістю невакцинованих пацієнтів, хворих на коронавірус.
Дослідники виявили, що серед вакцинованих двома дозами вакцини людей рівень поширеності штаму був у 8 разів вищий, ніж у невакцинованих — 5,4% проти 0,7%.
При цьому південноафриканський варіант становить близько 1% усіх випадків захворювання на COVID-19 серед усіх досліджуваних людей.
З огляду на такі дані фахівці припустили, що вакцина Pfizer може бути менш ефективною проти південноафриканського варіанту, аніж проти «оригинального»та британського штамів COVID-19.
«Ми виявили непропорційно вищий показник південноафриканського варіанту серед людей, щеплених другою дозою, порівняно з невакцинованою групою. Це означає, що південноафриканський варіант здатний певною мірою прорвати захист від вакцини» — сказав Аді Стерн з Тель-Авівського університету, який очолював дослідження.
За словами Штерна, низька поширеність південноафриканського штаму є обнадійливою.
«Навіть якщо південноафриканський варіант все-таки прорвав захист вакцини, він не поширився широко серед населення», — каже Стерн. Він вважає, що британський варіант може «блокувати» поширення південноафриканського штаму.
Однак дослідники застерегли, що в дослідженні брали участь лише невеликі вибірки людей, інфікованих південноафриканським варіантом, через його рідкісність в Ізраїлі.
Вони також заявили, що дослідження не мало на меті визначити ефективність вакцини проти будь-якого варіанта. Воно стосувалося лише людей, які вже мали позитивний тест на COVID-19, а не вивчало загальний рівень зараження.
Це дослідження опублікували поки лише в інтернеті і воно ще не пройшло експертну оцінку. Але «може викликати питання» до дослідження компанії Pfizer.
В останній заявили, що в Південній Африці, незважаючи на переважання місцевого штаму, їхня вакцина була ефективна на 100%.
Передісторія
1 квітня Pfizer-BioNTech заявили, що їхня вакцина э приблизно на 91% ефективною для запобігання COVID-19, посилаючись на оновлені дані випробувань.
Що стосується південноафриканського варіанту, вони сказали, що серед групи з 800 добровольців, що займаються дослідженнями в Південній Африці, було дев'ять випадків COVID-19. Всі вони були в учасників, які отримували плацебо. З цих випадків шість були уосіб, інфікованих південноафриканським варіантом.
Майже 53% із 9,3 мільйона населення Ізраїлю отримали обидві дози Pfizer. Ізраїль в основному відновив свою економіку за останні тижні. Рівень захворюваності, тяжких захворювань та госпіталізацій в країні різко падає.
Близько третини ізраїльтян не досягли 16-річного віку, а це означає, що вони все ще не мають права на щеплення.
Як ми писали раніше, 6 квітня Україна уклала контракт із Pfizer на 10 млн доз вакцини.
МОЗ України повідомляо, що перші дози вакцини Pfizer повинні надійти до нашої держави, попередньо, 14-15 квітня. Їх колотимуть літнім мешканцям будинків-інтернатів і соцпрацівникам.