Почався Берлінський кінофестиваль — у розпал жорсткого карантину в Німеччині
Getty Images

1 березня стартував 71-й міжнародний Берлінський кінофестиваль. У 2021 році через пандемію COVID-19 він проходить онлайн. Критики з усього світу будуть дивитися головні прем'єри вдома

Організатори урочисто вручатимуть призи влітку — якщо дозволить епідеміологічна ситуація. У журі Берлінале цього року немає голови, також не буде гучних міжнародних прем'єр. В основному конкурсі всього 15 фільмів, серед яких немає американських стрічок.

У столиці Німеччини — суворі карантинні заходи, кіносеансів немає, уряд напружено очікує третьої хвилі коронавірусу.

Правда, фільми все-таки покажуть на великому екрані і саме в Берліні, але всього для шести привілейованих глядачів. Це члени міжнародного журі, у якого цього року не буде голови.

Всі експерти рівні: щоб розсудити конкурсантів і розподілити між ними призи, оргкомітет фестивалю запросив шістьох лауреатів «Золотого ведмедя», нагороджених вже в XXI столітті. Це іранець Мохаммад Расулофу («Зла не існує», 2020), ізраїльтянин Надав Лапід («Синоніми», 2019), румунка Адіна Пінтіліе («Не торкайся», 2018), угорка Ільїко Ен'єді («Про тіло і душу» 2017), італійський документаліст Джанфранко Розі («Вогонь в море», 2016) і боснійка Ясміла Жбанич («Грбавіца», 2006).

Фільмів відкриття і закриття не буде, як і усіх церемоній. Фестиваль не покаже гучних прем'єр режисерів-знаменитостей і фільмів з міжнародними зірками. Раніше їх найчастіше показувалися поза конкурсом.

В умовах відсутності ажіотажу, знаменитостей і папараці навіть найцікавіші кіновідкриття ризикують залишитися непоміченими. Тим часом ніхто не знає про строки повернення до традиційної кінодистрибуції. Від цього страждає й Голлівуд, і арт-кіно.

Цього тижня дивитися кіно будуть тільки нечисленні акредитовані професіонали, та й то в рамках обмежень, вибірково накладених на представників різних країн (питання прав в області онлайн-показу вирішуються з великими труднощами, відкрити доступ до фільмів відразу всім, нехай і на обмежений строк, поки неможливо).

На початок червня запланували офлайнову версія 71-го Берлінале для широкої публіки — якщо кінотеатри влітку відкриються. Поки прогнози не надто оптимістичні.

Триватимуть покази не звичні 10-12 днів, а лише неповний тиждень. П'ять днів поспіль журі продивлятиметься програму (крім основного конкурсу, це «Зустрічі», «Панорама», «Форум», короткий метр). В четвер і п'ятницю оголосять переможців, а на вихідних планується повторний показ фільмів-лауреатів. Відповідно, значно скорочено і кількість учасників. В конкурсі 15 стрічок. Деякі провідні кінематографічні країни, в тому числі США, не представлені зовсім. РФ, до речі, теж нема.

Ось номінанти, які претендують на «Золотого ведмедя»:

 • гуру корейського незалежного кіно Хон Сан Су, чия «Жінка, яка втекла» була нагороджена «Срібним ведмедем» рік тому. Його новий камерний фільм називається «Вступ»;
 • француженка Селін Сьямма, чий «Портрет дівчини в огні» став сенсацією позаминулого року, зі стрічкою «Маленька мама»;
 • відзначений раніше на Берлінале угорець Бенс Флігауф з експериментальної картиною «Ліс — я бачу тебе скрізь»;
 • улюбленець фестивалів — румун Раду Жуде зі стрічкою «Невдалий трах, або Божевільне порно», назва якої говорить сама за себе;
 • психологічна драма француза Ксавьє Бовуа «Альбатрос» з Жеремі Реньє в головній ролі;
 • сюрреалістичне «Колесо фортуни і фантазії» японця Рюсуке Хамагуті;
 • наукова фантастика про чоловіка-андроїда «Я твій чоловік», зроблена постановницею серіалу «Неортодоксальна» Марією Шрадер;
 • режисерський дебют актора Даніеля Брюля «По сусідству», де головну роль зіграв він сам.

Є приємні сюрпризи і в інших секціях. У націлених на нестандартне і неформатне кіно «Зустрічах» — новий директор Берлінале Карло Шатріан полюбляє цю програму —  покажуть:

 • марксистсько-троцькістський фарс німця Юліана Радльмайера «Кровососи»;
 • «Соціальну гігієну» новатора з Канади Дені Коте;
 • «Жах 61-го» американської актриси і ведучої подкасту Даші Некрасової.

У програмі Berlinale Special такі фільми:

 • «Бестселери» про книжкову індустрію з Майклом Кейном в ролі легендарного письменника;
 • документалка «Сміливість» Олексія Палуяна про протести в Білорусі;
 • відвертий неігровий байопік «Тіна» про Тіну Тернер.
Український фільм «Стоп-земля» про життя підлітків їде на Берлінале-2021