Половина українців за жодних обставин не готові відмовлятись від українських територій у війні проти росії. Водночас 39% готові на територіальні поступки заради миру.
Про це свідчить опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведене 14 лютого — 4 березня.
Респондентам ставили таке питання: «З яким з цих тверджень щодо можливих компромісів для досягнення миру з росією ви згодні в більшій мірі?», вони обирали одне з двох тверджень: «Для якнайшвидшого досягнення миру і збереження незалежності Україна може відмовитися від деяких своїх територій»; «За жодних обставин Україна не має відмовлятися від жодних своїх територій, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть загрози збереженню незалежності».
Половина українців — 50% — вважають, що за жодних обставин Україна не має відмовлятися від територій, навіть якщо через це війна триватиме довше (у грудні 2024 року таку думку поділяли 51% опитуваних українців). При цьому меншість вважає, що Україна може відмовитися від деяких територій для якнайшвидшого досягнення миру — 39% (у грудні 2024 року — 38%). Решта 11% респондентів не змогли визначитися зі своєю думкою.
У регіональному вимірі погляди українців досить схожі, дещо відрізняється від інших лише схід. Так, на сході 42% категорично проти територіальних поступок, натомість в інших регіонах (на заході, в центрі та на півдні) так відповіли 50 — 51%. При цьому частка тих, хто в цілому готовий до певних поступок на сході, лише незначно вища, ніж в інших регіонах, — 42% проти 36 — 40%.
Переважна більшість українців вважають, що росія хоче або вчинити геноцид українців, або знищити українську націю і державність. Значно менше респондентів говорили про інші (більш обмежені цілі), хоча такі думки теж помітно присутні серед опитаних. КМІС говорить про залежність між готовністю до поступок і тим, як українці бачать мету росії у цій війні.
Так, що сильнішу загрозу відчувають українці, то більше вони проти будь-яких поступок. Якщо серед тих, хто відчуває саме екзистенційну загрозу (росія хоче вчинити фізичний геноцид чи знищити націю), 57— 58% проти жодних поступок, то далі показник знижується. Тобто 20% вважають, що росія не прагне окуповувати більше українських територій, натомість з 28 до 78% зростає частка тих, хто вважає, що можна піти на певні територіальні поступки.
У питанні мети росії деякі респонденти обрали проросійську опцію, що рф нібито просто хоче «денацифікувати та демілітаризувати» Україну. Серед них 44% готові до поступок, а 48% — категорично проти. Можливо, більша частка тих, хто проти поступок (ніж можна було очікувати), повʼязана із специфікою такого погляду. Наприклад, деякі люди можуть вважати, що якщо «денацифікуватися і демілітаризуватися», то не буде потреби йти на територіальні поступки.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.