404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Помер П’єр Карден. Французькому модельєру було 98 років

Помер французький модельєр П'єр Карден. Про це повідомляє Le Figaro з посиланням на сім'ю кутюр'є.

Кардену було 98 років.

Бізнес-досягнення

Карден народився 2 липня 1922 року в італійській комуні Сан-Бьяджо-ді-Каллальта (область Венеція, Італія). Він був шостою дитиною в сім’ї, яка незабаром перебралася до Франції. Дитинство провів в місті Сент-Етьєн.

В середині 1930-х років Карден влаштувався на роботу до кравця в місті Віші. У 1945 році переїхав до Парижа. У 1950 році заснував власну фірму, яка займалася створенням костюмів для театру.

У 1953 році Карден розробив першу колекцію «від кутюр» (фр. Haute couture, «висока мода»). У 1954 році широку популярність йому принесли «сукні-бульбашки». Пізніше відкрив фірмові бутіки жіночого і чоловічого одягу — «Єва» (1954) і «Адам» (1957).

В кінці 1950-х Карден виїхав до Японії. Там він вів курси тривимірного проектування одягу. Французький дизайнер став основоположником концепції «прет-а-порте», яка зробила моду демократичною. У 1959 році він представив колекцію готового одягу для промислового тиражування. За її показ в паризькому універмазі Printemps він був виключений з Французької федерації кутюр'є (згодом членство було відновлено).

У 1960 році Карден порушив традиційний підхід до моди, ставши першим модельєром, що продемонстрував чоловічу колекцію. У 1961 році він відкрив магазин готового одягу для чоловіків, в 1963 році — для жінок. У 1966 році показав свою першу колекцію для дітей.

Карден став першим дизайнером, в колекції якого була представлена ​​одяг з логотипом фірми (початок 1960-х). Він вважається одним із засновників стилю «унісекс». Модельєр запатентував понад 500 винаходів.

Вже до середини 1980-х нові магазини і представництва Кардена були відкриті в Європі і Азії. Він випустив кілька власних ароматів, під його брендом в 1997 році в продаж надійшла лімітована серія автомобілів Toyota Rav 4.

Карден зарекомендував себе як успішний бізнесмен. Крім бутіків і магазинів, він володів культурним центром «Еспас П'єр Карден» на Єлисейських Полях у Парижі, мережею ресторанів і готелів «Максим». У 2008 році він відкрив аукціонний будинок, в 2014 році — музей «Минуле-сьогодення-майбутнє». На початку 1990-х модельєр придбав величезний «пухирчастий» особняк неподалік від Канн — один з найдорожчих житлових будинків у Європі.

Громадська діяльність і Чорнобиль

У 1991 році Карден був призначений Послом доброї волі ЮНЕСКО. Він ініціював ряд гуманітарних проектів, зустрічався з відомими політиками, в тому числі з Фіделем Кастро і Нельсоном Манделою

Він бував в Україні, організував багато громадських кампаній на користь постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1986 року.

У квітні 1991 року він супроводжував Генерального директора ЮНЕСКО Федеріко Майора й сфотографувався у «зоні відчуження» на згадку про відвідини Чорнобильської АЕС.

На початку червня 1991 року Карден як посол ЮНЕСКО знову побував у Чорнобилі — спілкувався з людьми, які повернулися після евакуації в рідні села.

В 1991 році дизайнер взяв участь в церемонії закриття реактора Чорнобильської АЕС.

Він — лауреат звання «Почесний посол програми «ЮНЕСКО-Чорнобиль».

Про відвідини великим кутюр’є Чорнобиля писали тоді усі провідні світові видання. Відомі його враження: «Для мене головним спогадом залишилися зустрічі з чорнобильцями, особливо із дітьми. Я побував у Київському госпіталі, де лікувалися жертви цієї страшної трагедії, і це підказало мені ідею створення Чорнобильської медалі».

Схвалена ЮНЕСКО Чорнобильська медаль Кардена й донині допомагає збирати кошти, які йдуть жертвам трагедії. Чорнобильцям Карден допомагав упродовж років, що минули з часу катастрофи.

Карден організував фінансову допомогу для програми «ЮНЕСКО-Чорнобиль», сприяв будівництву в Білорусі центрів соціально-психологічної реабілітації в селах.

Кутюр’є розповідав, що його внесок у цю справу «лише крапля там, де має бути море». Тому, за його словами, коли йому як почесному послові ЮНЕСКО запропонували опікуватися проблемою Чорнобиля, він, не вагаючись, погодився. Він наголошував, що Чорнобиль — це світова біда і шкодував, що «світ і досі сповна не хоче цього розуміти».

Взагалі його інтерес до Радянського Союзу почався з космічної тематики і польоту Юрія Гагаріна. Він планував розвивати в країні свій модний бізнес, але розпад СРСР зруйнував плани дизайнера.

У 2009 році модельєр став Послом доброї волі Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (ФАО).

Карден був нагороджений престижними французькими нагородами, в тому числі орденом Почесного легіону (командор), орденом Мистецтв і літератури, а також італійським орденом «За заслуги». Мав багато міжнародних нагород в галузі моди. У 1992 році він був обраний членом Французької академії образотворчих мистецтв.

Людина та аромат. Від коронавірусу помер засновник бренду Kenzo