У віці 97 років помер Іван Мирон — політв’язень із Закарпаття, який провів 25 років у радянських концтаборах.
Про це повідомив голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.
«Його життя — це приклад боротьби й гідності, вірності правді та Україні. Він пройшов через найтяжчі випробування долі, залишаючись незламним у своїй вірі, ідеях і переконаннях», — наголосив посадовець.
Восени 1950 року Івану Мирону прийшла повістка до армії. Він не хотів присягати радянській армії, тож приєднався до українського визвольного руху. Пізніше отримав зброю, виконував обов’язки зв’язкового ОУН та неодноразово зустрічався з активними членами українського підпілля.
У травні 1951 року Івана Мирона за доносом зрадника заарештували радянські каральні органи. Його утримували в Ужгородській тюрмі. Івана неодноразово відправляли до штрафного карцеру через відмову співпрацювати зі слідством, вимагали видати де знаходиться склад підпільної літератури.
У січні 1952 року Івана Мирона засудили до 25 років ув'язнення. Покарання відбував спочатку в Харківській в’язниці, далі в Новосибірську, потім — Красноярську.
У 1953-му став одним із найактивніших учасників Норильського повстання політичних в’язнів, а у 1961 році його перевели у мордовські табори, де він відбув ще 15 років ув'язнення.
За 12 днів до кінця терміну ув'язнення його доставили в Ужгородську тюрму. Вийшов на волю 22 травня 1976 року.
У 1993 році Закарпатський суд визнав Мирона підставно засудженим в СРСР, а в 1995-му Верховний Суд України на прохання Генпрокуратури перекваліфікував справу: скасував політичні статті, але натомість дав п'ять років судимості «за ухилення від армії» як «заміну» радянському терміну. Реабілітований 18 липня 2019.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.