Помпео відвідує Ізраїль та обіцяє поїхати на окуповані Голанські висоти
The Times of Israel

Державний секретар США Майк Помпео заявив у Єрусалимі, що відвідає окуповані Ізраїлем Голанські висоти в четвер. Так він символічно окреслює розрив адміністрації Дональда Трампа з попередньою політикою США з питання стратегічного плато.

Сьогодні у мене буде можливість відвідати Голанські висоти. Просте визнання цього як частини Ізраїлю також було рішенням президента Трампа, яке є історично важливим і є просто визнанням реальності.

Президент Трамп у 2019 році визнав претензію Ізраїлю на суверенітет над частинами Голанських висот. Анексія натомість не визнана ООН та більшістю міжнародного співтовариства.

Як повідомляє Reuters, Набіл Абу Рудейне, речник голови Палестинської Національної Адміністрації Махмуда Аббаса, сказав: «Візит Помпео на окуповану землю — це активна участь в окупації».

Ізраїль заявляє, що Голанські висоти є оплотом проти Сирії та іранських сил.

Помпео також повинен був відвідати винзавод поселенців у Псаготі, ізраїльському поселенні поблизу Рамалли на окупованому Західному березі ріки Йордан, повідомляє газета Haaretz. ТБ показало американські прапори та співробітників служби безпеки, а також ізраїльський військовий вертоліт, що приземлився неподалік. Посольство США в Ізраїлі відмовилося коментувати цю поїздку.

Рік тому Помпео заявив, що Сполучені Штати більше не розглядають поселення Ізраїлю на окупованій території як «несумісні з міжнародним правом». Це призвело до подальшої різкої зміни американської політики. У відповідь мешканці Псаго назвали одне із своїх вин іменем Помпео.

Незрозуміло, чи буде рішення Трампа щодо оцінки дій Ізраїлю скасоване майбутньою адміністрацією США під головуванням президента Джо Байдена. Однак Байден, як очікується, жорсткіше поставиться до наявності ізраїльських поселень.

Палестинські чиновники засудили запропонований Помпео візит.

«Цей візит завдає шкоди кожному палестинцю і суперечить усім міжнародним законам. Ми сподіваємося, що в майбутньому все зміниться з новим американським урядом, і що американці повернуться до питань з поселеннями як суб'єктами, що суперечать міжнародному праву» — заявила міністр туризму Палестини Рула Маая в середу агентству Reuters.

Помпео, який оголосив про нові санкції США проти Ірану, перебуваючи в Ізраїлі, заявив, що Вашингтон також посилить дії проти зусиль союзників Палестини з економічної та дипломатичної ізоляції Ізраїлю.

«Ми негайно вживемо заходів для виявлення організацій, які задіяні у ненависницьких діях під назвою BDS, та скасуємо їхню підтримку урядом США. Ми розглянемо глобальну антиізраїльську кампанію BDS як антисемітську», — сказав він.

Американська організація Human Rights Watch засудила повідомлення Помпео, заявивши, що він помилково ототожнював мирну підтримку бойкоту Ізраїлю з антисемітизмом.

«Замість боротьби із системним расизмом і ультраправим екстремізмом у США, адміністрація Трампа підриває загальну боротьбу з лихом антисемітизму, прирівнюючи її до мирної пропаганди бойкотів», — заявив Ерік Гольдштейн, виконавчий директор групи з питань Близького Сходу та Півночі Африки.

Рішення про відновлення контактів з Ізраїлем влада Палестинських територій ухвалила напередодні прибуття до Ізраїлю державного секретаря США Майка Помпео.

Палестинці оголосили про відновлення співпраці з Ізраїлем, перерваної у травні