«Поза межами здорового глузду». Справу «Роттердам+» закрили втретє той самий прокурор
Дело

Національне антикорупційне бюро України заявляє, що прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Пономаренко втретє закрив справу «Роттердам+».

Про це НАБУ написало на Facebook.

«Поза межами здорового глузду: сьогодні прокурор Пономаренко втретє закрив справу «Роттердам+». І це попри той факт, що попередні його рішення аналогічного змісту скасовувалися прокурором вищого рівня і судом, які погодилися з позицією детективів, що оцінку справі має надати суд», — наголосили в НАБУ.

У заяві зазначають, що НАБУ оскаржить рішення про закриття справи прокурору вищого рівня. Бюро знову звернеться до Генпрокурора Ірини Венедіктової, аби вона змінила старшого групи прокурорів у цій справі. Бо він «очевидно заангажований і необ’єктивний».

На переконання НАБУ, доказів у провадженні достатньо для того, щоб суд «визначив обґрунтованість звинувачень у завданні державним та громадським інтересам багатомільярдних збитків у зв’язку з прийняттям та застосуванням формули «Роттердам+».

«Ми переконані, що вирішення долі «Роттердам+» поза межами судового процесу не відповідатиме законним інтересам суспільства і держави. Ця справа є однією з найбільш значущих для України, і про необхідність її завершення неодноразово заявляли найвищі посадовці. Тож надавати оцінку має саме суд у змагальному процесі», — заявили у НАБУ.

Справа «Роттердам+»

За даними НАБУ, під час розслідування справи «Роттердам+» слідство встановило, що представники групи приватних теплогенеруючих компаній у 2015 році почали тиснути на керівництво НКРЕКП. За даними слідства, Вовк за попередньою змовою з групою інших осіб розробили та у 2016 році прийняли необґрунтований регуляторний акт, так звану «формулу Роттердам+».

Комісія мала включити до ціни на електроенергію, яку виробляли ТЕС цієї групи, видатки, які насправді не здійснювалися. А саме — витрати на доставку та перевалку енергетичного вугілля в Україну з портів у Європі.

У березні 2016 року, як вказують у НАБУ, НКРЕКП погодилася на таку пропозицію. Комісія передбачила неіснуючі видатки у формулі, за якою розрахувався тариф для всієї теплової генерації.

У березні 2016 року Нацкомісія затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Згідно з нею, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахувалась за формулою «вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну».

Через застосування нової формули теплові генерації, в тому числі генерації ДТЕК Ріната Ахметова і державне «Центренерго», стали продавати електроенергію дорожче.

Формула втратила чинність 30 червня 2019 року у зв'язку з переходом України на новий ринок електроенергії.

Дії Вовка, на думку НАБУ, призвели до зростання вартості всієї електроенергії. Бюро називає наслідком рішення зростання тарифів на електроенергію для промисловості, об’єктів соціальної інфраструктури, підприємців. Усі вони понесли фінансовий тягар з оплати необґрунтованого тарифу. У результаті подорожчали товари та послуги для кінцевого споживача, в тому числі й першої необхідності.

Слідство, як повідомили у НАБУ, зібрало докази того, що в результаті таких дій споживачам електроенергії впродовж 2016-2017 рр. завдали 18,87 млрд грн збитків. Із них 14,3 млрд грн отримали приватні-компанії-ініціатори запровадження «Роттердам+».

Розслідування зазначених фактів детективи НАБУ здійснюють із березня 2017 року. 8 серпня 2019 року детективи НАБУ повідомили про підозру шістьом особам у цій справі, зокрема ексголові Нацкомісії Вовку. Вони нібито завдали споживачам електроенергії 18,87 млрд грн збитків.

З того часу прокурор Пономаренко закриває справу, САП знову її поновлює.

У листопаді 2020 року ВАКС поновив слідство у справі «Роттердам+». Її перед тим вирішив закрити прокурор САП на тій підставі, що експертиза Служби безпеки встановила відсутність збитків.

21 січня прокурор САП Пономаренко вдруге закрив справу «Роттердам+».

27 січня НАБУ повідомили, що в.о. керівника САП Максим Грищук 25 січня поновив розслідування у справі «Роттердам+». Водночас НАБУ закликало генпрокурора Венедіктову змінити старшого групи прокурорів для ефективного та неупередженого розслідування справи.

29 січня генпрокурор заявила, що прийняла рішення про проведення службової перевірки діяльності прокурора Пономаренка. А саме — його процесуального керівництва в кримінальному провадженні «Роттердам+».

Із закликами замінити керівника групи прокурорів Пономаренка у справі «Роттердам+» НАБУ зверталося до Венедіктової також 15 лютого і 19 березня.

Антимонопольний комітет закрив справу «Роттердам+»