До якого поверху жити безпечно? Пожежа в хмарочосі налякала киян

Увечері 2 вересня в Києві горіла новобудова 34-поверхового хмарочосу Taryan Towers в Печерському районі. Горіли «всього» 15 «квадратів», але дим і вогонь було видно здалеку. На приборкання вогню залучили 18 осіб та чотири одиниці техніки. Головна складність випадку полягала в тому, що зайнялося на 32-му поверсі новобудови.

Taryan Towers горів на верхньому поверсі

Вогонь побороли за годину, обійшлося без жертв. Але у киян, та й не тільки, виникає питання: а якщо мій будинок наступний? А на якому поверсі жити безпечно? Чи встигнуть і зможуть пожежники врятувати життя і такі дорогі та рідні квадратні метри? 

Світлана Водолага, речник Державної служби надзвичайних ситуацій в Києві, в розмові з Chas News запевнила, що столичні рятувальники мають все необхідне обладнання та засоби для гасіння пожеж в багатоповерхівках. В нещодавно оновленому автопарку є автодрабини, що дістають до дев'ятого поверху, та колінчасті підйомники, на випадок, якщо пожежа розпочалася на вищих поверхах. Вони є 30-, 50- та 90-метрові. Останній здатен підійматися до 30-го поверху. 

«Головна проблема не у відсутності техніки, а в можливості її застосування. Для того, щоб розгорнути колінчастий підйомник, потрібний вільний майданчик. А у нас немає навіть можливості заїхати у подвір'я, адже все заставлено автомобілями мешканців. А це час. Статистично одна квартира повністю вигоряє за шість хвилин. Вчора, вже після ліквідації пожежі, наш рятувальник підіймався на 32-й поверх у повному екіпіруванні. Навіть без пожежного рукава, що важить 19 кг. І на це витратив 18 хвилин», — розповіла Водолага. 

За її словами, при будівництві багатоповерхових будинків, за правилами, встановлюється можливість виходу всіх мешканців на свіже повітря. Тобто передбачається, що будинок має сходові клітки, що не задимлюються, систему димовидалення, протипожежну сигналізацію. А от як вони функціонують, вже залежить від балансоутримувача будинку та його мешканців.

«Були випадки, коли забудовник здавав одразу декілька будинків, після здачі одного він знімав систему димовидалення та монтував її на інший будинок. І так далі. Сходові клітки, що не задимлюються, як правило, зачиняються мешканцями будинків, щоби взимку звідти не тягнуло холодом. У внутрішніх поверхових пожежних кранах може не бути можливості під'єднати пожежний рукав або взагалі не бути води», — каже речник ДСНС.

Нагадаємо, що в Києві вже кілька разів горіла багатоповерхівка на вул. Гетьмана. В 2013 році обшивка вигоріла з першого по 21-й поверх. А в світовому масштабі згадується пожежа в хмарочосі Дубая на Новий 2016-й рік. Там вогонь охопив 40 поверхів з 64. Почалася ж пожежа на 20-му. Еміратські вогнеборці долали пішки кілька десятків поверхів. Також напоготові був гелікоптер, але його не застосували через сильний вітер.