В Україні розробили план, щоб одразу після прибуття вакцини проти COVID-19 розвозити її в обласні склади 11 транспортними засобами одночасно. Першими її повинні отримати сім регіонів.
Їхній список оприлюднив заступник міністра охорони здоров'я — головний санітарний лікар України Віктор Ляшко на своїй сторінці у Facebook.
«Маємо чіткий план, який дозволяє відразу після прибуття вакцини розвозити її до обласних складів 11 машинами одночасно: сім областей (Житомирська, Київська, Чернігівська, Черкаська, Полтавська, Вінницька та місто Київ) отримають вакцину в день розвезення, інші — наступного дня», — зазначив Ляшко.
Зі слів головного санлікаря, «організаційно ми готові до прибуття будь-якого типу та кількості вакцин». І спільно з регіональними координаторами було проведено нараду щодо узгодження останніх штрихів внутрішньообласної логістики. Також сьогодні провели окремий селектор з обласними складами щодо особливостей обліку та відпуску імунобіологічних препаратів.
«Завтра відвідаю одну з областей — Чернігівську, щоб наочно переконатись у готовності складу, мобільної бригади та лікарні, працівників якої будуть вакцинувати першими», — додав Ляшко.
Він зазначив, що мобільні бригади вже знають, яка кількість вакцин, у який заклад охорони здоров'я їм потрібна буде для проведення щеплення всіх охочих у цій лікарні.
Зі слів Ляшка, «у перший місяць для забезпечення готовності до проведення вакцинації роботи НСЗУ виплачуватиме 8 тис. грн на одну мобільну команду медиків». Далі медичний заклад, як зазначив головний санлікар, отримуватиме доплату за фактичну кількість провакцинованих осіб — 25 грн за першу дозу введеної вакцини і 60 грн за другу.
«Дані про вакцинацію будуть вноситися до електронної системи охорони здоров’я і тільки на підставі цієї інформації НСЗУ оплачуватиме фактично надані послуги», — додав він.
Ситуація з вакцинацією від COVID-19 в Україні
Україна уклала контракт на поставку вакцини китайського виробника — Sinovac Biotech. Йдеться про 1,9 млн доз, з можливістю, як стверджують у МОЗ, відмовитися від угоди і повернути сплачені за неї державні гроші — а це трохи менше мільярда гривень — у разі непідтвердження її достатньої ефективності.
Такі заяви лунають на тлі оприлюднених результатів досліджень щодо ефективності цієї вакцини у 50,38% у Бразилії, яка також домовилася про цю вакцину і вже почала масово щеплювати людей 18 січня. Вакцину також вже почали застосовувати у Туреччині та Індонезії з 13-14 січня.
Угода України з Sinovac проводиться через компанію-посередника в Україні «Лекхім», яку вибрав сам виробник. Раніше агентство Reuters з посиланням на лист імпортера повідомило, що «Лекхім» просив українську владу про дозвіл відкласти перші поставки вакцин до квітня.
Тим часом міністр охорони здоров'я Маским Степанов раніше заявляв, що у лютому Україна повинна отримати 700 тисяч доз китайської вакцини Sinovac.
Він також оголосив 5 лютого, що Україна отримала підтвердження на поставку 12 млн доз вакцин виробництва компанії AstraZeneca і Novavax.
Водночас Україна долучилася до глобальної ініціативи COVAX. Україна може отримати 16 мільйонів доз вакцини від COVID-19 за ініціативою COVAX. Очікується, що безплатно.
На сьогодні відомо, що в Україну повинні поставити 117 тис. доз вакцин компанії Pfizer в межах глобальної ініціативи COVAX. Окрім того очікується, що в межах глобальної ініціативи COVAX Україна отримає від 2,2 млн до 3,7 млн доз вакцин компанії AstraZeneca.
Наразі на реєстрації в Україні перебувають вакцини проти COVID-19 від Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca та Sinovac.
Старт вакцинації в Україні чиновники обіцяють до кінця поточного тижня — по 21 лютого.
У ніч з 18 на 19 лютого Степанов вилетів на переговори щодо вакцин до Інституту сироватки Індії, відправку першої партії він має проконтролювати на місці.
Національне антикорупційне бюро повідомило, що в лютому почало розслідування щодо закупівлі вакцин від COVID-19.