Прем'єр Чехії каже, що підрив складів у Врбетіце не був актом державного тероризму
Getty Images

Вибухи на складах боєприпасів в чеському селі Врбетіце, в причетності до яких чеська влада звинувачує ГРУ, не були актом державного тероризму. Про це заявив прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш, передає місцева служба CNN.

«Це не був акт державного тероризму. Росія не нападала на Чехію. Агенти атакували товар болгарського торговця зброєю, який, ймовірно, продавав його країнам, які воюють з Росією».

Бабіш також повторив версію чеської поліції про те, що вибухи повинні були відбутися не в самій Чехії, а під час транспортування боєприпасів в іншу країну. Тому він назвав операцію проваленою.

При цьому Бабіш підкреслив, що діяльність агентів ГРУ на території Чехії є «абсолютно неприйнятною».

Також генпрокурор Чехії Павел Земан повідомив, що інцидент у Врбетіце з правової точки зору не кваліфікується як теракт. За його словами, в даному випадку ситуація залежить від того, як позначать цю подію в політичній сфері.

Болгарський торговець зброєю заперечив зв'язок із вибухом у Чехії

Болгарський торговець зброєю і виробник зброї Еміліан Гебрев офіційно заперечує будь-який зв'язок з вибухами на військових складах в Чехії в 2014 році.

Про це пише компанія EMKO в заяві, зробленій від імені Гебрева, повідомляє Euractiv. https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/bulgarian-arms-dealer-denies-any-connection-to-2014-czech-explosion/

Згідно з офіційною заявою, бізнесмен ніколи не експортував в Україну боєприпаси, вироблені в Чехії, і планів на такі угоди не було.

«Твердження, що боєприпаси, знищені в результаті теракту в Чехії в 2014 році, призначалися для реекспорту EMKO в Україні, не відповідають дійсності. Більш того, EMKO ніколи не експортувала в Україну боєприпаси з Чехії. Ми можемо довести це документами», — заявила EMKO, додавши, що військовий експорт Болгарії в Україну «дуже незначний, якщо взагалі є».

«EMКO підтверджує свою готовність співпрацювати зі слідчими органами Чеської Республіки та інших союзних країн для встановлення істини у цій справі. EMKO готова співпрацювати зі слідчими органами Болгарії, якщо вони проявлять інтерес», — пише фірма.

Компанія Гебрева також зазначила, що зроблені досі припущення про вибухи в Чехії в 2014 році містять «низку суперечностей і навіть взаємосуперечливих заяв».

Більш того, компанія Гебрева стверджує, що до вибуху в Болгарії та отруєння «Новачком» у Великій Британії в 2018 році причетна російська розвідка.

Інші подробиці історії

Тим часом російське пропагандистське агентство РІА «Новости» повідомило декілька новин про ситуацію.

Зокрема, глава МЗС Чехії заявив, що доручив чеським послам звернутися до союзників з проханням прийняти солідарні кроки проти Росії.

Глава МЗС Чехії не виключив, що вишле всіх російських дипломатів  і буде будувати відносини з Москвою з нуля.

Дані про розслідування вибухів у Врбетіце в 2014 році зараз розсекретити не можна. Про це у вівторок, 20 квітня, заявив прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш, виступаючи на засіданні парламенту.

«Я попросив керівника Служби безпеки та інформації Міхала Коуделку, щоб та інформація, яку ми отримали (про розслідування вибухів. — Прим. ред.), була розсекречена. Служба безпеки констатувала, що зараз не можна цю інформацію розсекретити », — сказав Бабіш.

Чеський мінфін готує позов про компенсацію збитку за вибухи в Врбетіце, заявив прем'єр Чехії.

18 квітня глава чеського уряду заявив, що в понеділок уряд розсекретить документи про вибух. 19 квітня перший віце-прем'єр Чехії Ян Гамачек повідомив, що Прага не має наміру розкривати Москві всі деталі розслідування вибухів у Врбетіце.

У МЗС Росії, в свою чергу, підкреслили, що цю заяву чеської сторони можна сприймати як «доказ брехні і фейків». Офіційний представник відомства Марія Захарова відзначала, що за інформаційною кампанією Чехії проти Росії стоять США, а її мета — приховати ряд проблем, що накопичилися на Заході.

Також Чехія оголосила про висилку 18 співробітників посольства Росії, яких чеські власті вважають агентами ГРУ і СВР, і виключила «Росатом» з тендеру на розширення чеської АЕС «Дуковани».

Москва назвала звинувачення Праги абсурдними і голослівними й вислала 20 чеських дипломатів.

У Кремлі заявили, що заходи, прийняті Чехією щодо російських дипломатів, і заяви про причетність Росії до вибуху боєприпасів в 2014 році безпідставні і руйнівні для двосторонніх відносин.

Чеський уряд вражений масштабом висилки своїх дипломатів з РФ і обдумує подальші кроки