Рада оприлюднила три законопроєкти Зеленського про реформу судової системи
Вища рада правосуддя

На сайті ВРУ з’явився текст президентського законопроекту, який пропонує скоротити повноваження Окружного адміністративного суду Києва. Володимир Зеленський хоче виключити з його підсудності справи про оскарження актів Кабміну, Нацбанку, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, повноваження яких поширюються на всю територію України.

Згідно з пояснювальною запискою на сайті ВРУ, проєкт закону передбачає, що вищезгадані справи будуть підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Автори вказують, що розгляд адмінсправ про законність (крім конституційності) актів Кабміну здійснюватиме Верховний Суд у складі колегії Касаційного адмінсуду не менше ніж з п’яти суддів.

Адмінсправи про законність актів міністерств, інших органів виконавчої влади і НБУ розглядатиме Верховний Суд у складі колегії Касаційного адмінсуду не менше ніж із трьох суддів.

Судом апеляційної інстанції у таких справах буде Велика Палата Верховного Суду.

Також законопроєкт уточнює значення терміну «нормативно-правовий акт» для цілей Кодексу адміністративного судочинства України.

Передісторія

Раніше Зеленський запропонував Верховній Раді підтримати законопроєкти про функціонування судової системи, зокрема про зменшення повноважень ОАСК.

Голова ОАСК Павло Вовк заявив, що ініційовані президентом законопроєкти про скорочення повноважень суду з’явилися «під певним тиском».

Суддів ОАСК, голову Державної судової адміністрації, колишніх високопосадовців та інших осіб підозрюють у створенні злочинної організації; захопленні держвлади; зловживанні впливом; втручанні у діяльність державних діячів та створенні штучних перешкод у діяльності ВККС та її членів. Підозри суддям передали 17 липня 2020 року.

Окружний адмінсуд Києва відомий такими скандальними рішеннями як: про відсторонення в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, про протиправність дій директора НАБУ Артема Ситника і нардепа Сергія Лещенка щодо розголошення інформації про Пола Манафорта, скасування рішення про націоналізацію «Приватбанку».

У 2021 році ОАСК вже скасував постанову Кабміну про схвалення нової редакції «Українського правопису» та повернув столичному проспекту імені Степана Бандери стару назву «Московський».

У жовтні 2020 року громадяни закликали Зеленського ліквідувати ОАСК, чий очільник Павло Вовк ухиляється від вручення підозри та показово ігнорує засідання Вищого антикорупційного суду.

У мотиваційній частині петиції вказувалося, що ОАСК повністю втратив авторитет, зокрема, через зміст опублікованих Національним антикорупційним бюро в липні 2019 року та в липні 2020 року записів розмов керівництва цього суду. Вони свідчать про корупцію і практику неправосудності рішень.

15 лютого у Верховній раді зареєстрували законопроєкти про скорочення повноважень ОАСК, які 13 лютого анонсував президент Володимир Зеленський.

З'явилися тексти ще двох законопроєктів, якими Зеленський реформує судову систему

Президент Володимир Зеленський двома своїми законопроектами пропонує створити Етичну раду з профоцінювання і доброчесності членів Вищої ради правосуддя, Службу дисциплінарних інспекторів, а також передбачити адмінвідповідальність за невиконання законних вимог дисциплінарних інспекторів.

Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на текст законопроєкту, оприлюднений в середу на сайті Верховної Ради.

У пояснювальній записці пишуть, що метою законопроєкту є:

  • удосконалення порядку обрання членів ВРП,
  • забезпечення відповідності кандидатів на посаду члена ради критеріям професійної етики та доброчесності,
  • підвищення довіри суспільства до судової влади.

Законопроєкт вносить зміни до законів України «Про регламент Верховної Ради України» та «Про вищу раду правосуддя». Створять Етичну раду, члени якої вирішуватимуть, чи відповідає кандидатана посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності.

В Етичній раді будуть три людини з числа суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України, та три людини, яких оберуть міжнародні організації.

Прикінцеві та перехідні положення законопроєкту передбачають процедуру оцінювання усіх членів ВРП, окрім глави Верховного Суду — впродовж трьох місяців після затвердження складу Етичної ради.

Проєкт закону передбачає визначення порядку діяльності Служби дисциплінарних інспекторів ВРП — самостійного структурного підрозділу.

Також на сайті Верховної Ради оприлюднили ще один законопроєкт Зеленського, який пропонує передбачити адмінвідповідальність за невиконання законних вимог дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.

Зеленський консультуватиметься з Вищою радою правосуддя щодо Окружного адміністративного суду Києва