Радіація і пригнічення кримських татар. Про що говорила Україна на дебатах у Генасамблеї ООН
Getty Images

23 лютого в рамках Генеральної асамблеї ООН відбулися дебати про ситуацію на  окупованих територіях України.

Генасамблея вже не вперше в кінці лютого, у дні, коли в 2014 році почалася агресія Росії в Криму, заслуховує це питання на своєму засіданні.

Минулого року позицію України на дебатах представляв Вадим Пристайко, який тоді очолював українське зовнішньополітичне відомство.

Цього року через карантинні обмеження його колега Дмитро Кулеба не зміг особисто бути присутнім у залі. Проте він сказав «Голосу Америки», що, незважаючи на зміну формату роботи МЗС і Генасамблеї, оголошення Україною своїх позицій лишилося незмінним.

Дипломат каже, що наша держава скористалася цією нагодою, щоб надати нові факти про ситуацію на окупованих територіях.

Ключове — створення тотального тиску на агресора, системність зусиль, щоб не було жодної шпаринки для неї (держави-агресора) поширювати свій вплив або зміцнювати свої позиції на окупованих територіях

Доповідь постпреда України

Дебати відкрив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. У своєму виступі він нагадав, що з 2014-го року Генасамблея вже ухвалила дев'ять резолюцій, які підтверджують свою підтримку територіальній цілісності України та засуджують тимчасову окупацію територій України Росією.

Кислиця оголосив, що, незважаючи на всі зусилля України, робота Тристоронньої контактної групи заблокована під різними приводами. Російська сторона відмовляється допрацьовувати навіть рішення, узгоджені на рівні експертів.

Посилення режиму припинення вогню від 22 липня 2020 року — під загрозою через постійні провокації збройних формувань Росії. Росіяни застосовують і зброю, заборонену Мінськими угодами.

Кислиця нагадав про те, що в Раді безпеки ООН 11 лютого була довга дискусію про втілення Мінських угод.

Також Кислиця зазначив, що миротворці ООН можуть зіграти важливу роль у моніторингу відновлення контролю України над своїм державним кордоном.

Поки 400-кілометрова ділянка держкордону в зоні конфлікту залишається відкритою для вільного потоку російського озброєння й військ, ситуація залишатиметься напруженою і крихкою, запевнив постпред України.

«Суверенний контроль України над своїм державним кордоном повинен бути відновлений, і миротворці ООН, як один із варіантів, можуть зіграти важливу роль в його моніторингу», — зазначив він.

Постпред України наголосив, що Генасамблея ООН не приймає і не прийме російську «мантру» про те, що «справу Криму закрито».

«Вона буде закрита, коли російські війська підуть, як вони вийшли одного лютневого дня з Афганістану», — зазначив він.

Кислиця нагадав, що 20 лютого — день, коли Росія почала тимчасову окупацію Криму; через кілька тижнів вона продовжила свою збройну агресію, здійснивши військове вторгнення в деякі частини Донбасу. За останніми даними ООН, у результаті загинули понад 13 тис. осіб, зокрема, понад 3 тис. мирних жителів, десятки тисяч отримали поранення, близько 1,5 млн стали вимушеними переселенцями.

Традиційно під час дебатів країни-члени Генасамблеї висловили свою підтримку Україні у конфлікті з Росією. Вони наголосили, що РФ відповідальна за окупацію, погіршення ситуації з правами людини та гуманітарної ситуації на окупованих територіях.

Реакція США

В.о. голови постійного представництва США при ООН, посол Річард Міллс нагадав, що подія відбувається тому, що в 2014 році Росія окупувала Крим та підбурила конфлікт на Донбасі.

За його словами, дії Росії на сході України призвели до загибелі понад 13 тис. людей, переміщення мільйонів українців. 3,4 млн людей зараз потребують гуманітарної допомоги.

«І ми сьогодні тут, бо Росія намагалася заблокувати будь-який значущий прогрес у дипломатичних переговорах, одночасно озброюючи, навчаючи, фінансуючи та керуючи своїми довіреними силами та підтримуючи самопроголошені «влади» на місцях», — повідомив посол.

Росія повинна припинити тактику залякування і замість цього співпрацювати з урядом України та міжнародними партнерами, які прагнуть дипломатично вирішити цей конфлікт

Міллс також нагадав, що Україна має широку підтримку серед держав-членів ООН, які поважають ключові норми Статуту ООН — жодна країна не може силою змінювати кордони іншої.

Тому він закликав Росію:

  • негайно припинити свою агресивну поведінку на сході України та окупацію Криму;
  • вивести військові сили з України;
  • припинити підтримку своїх довірених осіб та інших збройних формувань;
  • виконати всі зобов'язання, взяті на себе в рамках Мінських домовленостей.

Міллс також додав, що США ніколи не визнають спробу Росії анексувати Крим. А санкції, які були введені у відповідь на російську агресію на сході України та окупацію Криму, залишатимуться чинними, доки Росія «не змінить курс».

Україна закликала ООН оцінити екологічні збитки на тимчасово окупованих територіях Донбасу

Україна закликає ООН оцінити збитки, заподіяні довкіллю в ОРДЛО. Представник України згадав радіаційне забруднення ґрунтових вод.

Кислиця назвав Донбас потенційним джерелом техногенної та екологічної катастрофи. У 2018 році окупаційна влада припинила відкачування води з шахти «Юнком», де радянський уряд у 1979 році провів ядерний вибух.

У результаті радіація вже забруднює поверхневі і ґрунтові води. Тому ми закликаємо ООН до активної участі в проведенні оцінки екологічного збитку на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей

Раніше США закликали Росію і її бойовиків діяти щодо проблеми відповідально.

На той момент глава Мінекології та природних ресурсів України Остап Семерак заявив, що можливе затоплення бойовиками шахти «Юнком» на Донбасі становить серйозну загрозу для екологічної безпеки — загрожує отруєнням питної води не тільки для України, а й сусідніх країн.

Віцепрем'єр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков раніше казав, що деяким непідконтрольним уряду районам на сході України загрожує екологічна катастрофа.

Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук під час засідання Радбезу ООН розповів, що окупаційна влада на Донбасі не відкачує воду з радіоактивної порожнини у шахті «Юнком» і радіоактивні речовини потрапили у горизонти питної води.

Кравчук вимагає від Росії допустити на окуповані території Міжнародне агентство з атомної енергії, росіяни ніяк не реагують.

Про Крим

Навіть у часи пандемії COVID-19 і всупереч постанові Радбезу ООН 2020 року РФ прагне знищити самобутність українців і корінного населення півострова — кримських татар, заявив Кислиця.

«Росія вже перекинула до Криму 500 тис. своїх громадян, щоб зменшити частку етнічних українців і кримських татар. З початку її окупації вже змінилося 25% складу місцевого населення», — зазначив він.

Кислиця також запросив усі держави-члени ООН приєднатися до Кримської платформи.

«Україна вимагає від Росії припинити агресію, повернутися в рамки міжнародного права і піти з окупованих територій України. Ми закликаємо міжнародну спільноту посилити політичний та санкційний тиск на Росію. РФ буде нести повну відповідальність за всі злочини, вчинені проти України та інших країн, в які вона вдерлася, і їх громадян», — заявив постпред України при ООН.

Вранці 17 лютого в Криму пройшли масові обшуки російських силовиків у будинках мусульман (більша частина з яких — кримські татари). За словами активістки «Кримської солідарності» Лутфіє Зудієвої, всім затриманим інкримінують статтю 205.5 КК Росії за можливу причетність до організації «Хізб ут-Тахрір».

Прокуратура АРК і Севастополя повідомила про відкриття кримінальних проваджень через ранкові масові обшуки в Криму 17 лютого.

У Представництві президента України в АРК вказали на те, що інформацію про чергові масові обшуки російських силовиків у Криму оперативно передають українським правоохоронцям, а також мають намір використовувати її «в роботі на національному і міжнародному рівнях». МЗС України також висловило рішучий протест через обшуки і затримання, закликавши міжнародні інститути дати оцінку цим діям.

Виступ РФ

На тлі виступів більшості країн-учасників дебатів промова першого заступника Постійного представника Росії при ООН Дмитра Полянського був відверто провокаційною.

Полянський вчергове заявив, що цю тему нав`язує Україна, а її розгляд наносить удар по авторитету ООН. Він звинуватив Україну в тому, що вона вже сім років «грає роль жертви в російський агресії», а допомагають їй в цьому західні партнери, які «спонсорували» державний переворот.

Апофеозом його виступу став недипломатичний випад на адресу Постійного представника Німеччини при ООН Крістофера Гойсґена. Гойсґен у своєму виступі на це Полянський заявив, що у Крим вони пускають усіх, а пан Гойсґен, вочевидь, не може поїхати, бо зовсім «витратився», тому перший заступник російського постпреда запропонував Гойсґену купити йому квиток у Крим.

Підсумки

Кислиця вважає, що захід продемонстрував, що увага до ситуації на окупованих територіях України лише збільшується.

«Дуже показово, що цього разу вперше за три роки на дебатах виступив голова Генеральної асамблеї. Це надзвичайно важливо, адже він говорив не як представник Туреччини, а як людина, яка очолює орган, до якого входить 193 країни», — переконаний постпред.

В той же час, за словами Кислиці, РФ знову наштовхнулася на стіну, адже переважна більшість країн своїми виступами підтримала Україну. «А своєю антиукраїнською риторикою Сирія та Венесуела лише зробила росіянам «ведмежу послугу», підкреслюючи, в якій ізоляції зараз знаходиться Росія», — пояснив постпред.

У МЗС розповіли, коли Україна від'єднається від єдиної електромережі з Білоруссю і РФ