Різдвяний піст та Адвент у 2024 році: коли починаються у православних та католиків
Unsplash

Різдво Христове — одне з найголовніших свят у християнстві. Католики та протестанти здавна відзначають його 25 грудня. З 2023 року до календарної реформи доєдналися Православна церква України і Українська греко-католицька церква. Тепер і вони святкують Різдво за новим календарем — 25 грудня.

За старим календарем православні віряни відзначали різдво 7 січня.

У християн святкуванню передує Різдвяний піст (у православних та греко-католиків) або Андвент (у католиків і частини протестантів).

Коли починається Різдвяний піст у православних у 2024 році

У православній та греко-католицькій традиції піст триває рівно 40 днів. У церков, які користуються новоюліанським календарем, він починається 15 листопада і триває по 24 грудня.

Для тих, хто слідує старому (юліанському) календарю, Різдвяний піст триває з 28 листопада по 6 січня.

Що таке Пилипівський піст

У народі Різдвяний піст часто називають Пилипівським, або Пилипівкою, оскільки він починається наступного дня після Дня святого апостола Пилипа (14 листопада — за новоюліанським календарем чи 27 листопада — за юліанським календарем). 

Коли починається Адвент у католиків у 2024 році

У католицькій церкві та частині протестантських деномінацій передрізвяний період називається Адвент (від лат. Adventus — пришестя). Він починається у четверту неділю до Різдва, яка в залежності від року припадає на період з 27 листопада по 3 грудня.

У 2024 році Адвент починається 1 грудня. Цей період аналогічний Різдвяному посту у православ'ї, проте на відміну від нього не передбачає суворих правил харчування та інших обмежень, крім традиційної традиційної відмови від їжі тваринного походження по п'ятницям.

Різдвяний піст та Адвент: історія

Батьківщиною Різдвяного посту вважається Галлія (сучасна Франція), де у V столітті зародилася традиція підготовчого посту до Різдва. Вже в 567 році Турський собор приписував монахам постити кожного дня в грудні аж до свята.

Згодом традиція постувати прийшла до Італії, а згодом поширилась далі на Схід. У Візантії Різдвяний піст спочатку тривав сім днів, а з 1166 року за рішення Константинопольського патріарха став сорокаденним.

Різдвяний піст: що не можна робити

Головна ідея полягає у поєднанні фізичного посту з духовним.

Під час Різдвяного посту забороняється вживати:

  • м'ясні,
  • молочні страви,
  • яйця.

Дозволено споживати:

  • у вівторок і четвер — рослинну їжу з олією,
  • у середу і п'ятницю — рослинну їжу без олії,
  • у суботу, неділю (крім останніх), а також на великі свята — рибу.

Церква дозволяє не дотримуватися жорсткого посту дітям, вагітним, жінкам, які годують, тим, хто хворіє чи працює на важких роботах.

Водночас під час Різдвяного посту не можна:

  • влаштовувати гучні веселощі, гулянки;
  • сваритися, кричати, скандалити, пліткувати; 
  • вінчатися, святкувати весілля;
  • проводити хрещення.
Чому православні українці святкували Різдво 7 січня, а греки, румуни та болгари — 25 грудня
Святковий фронт. Як комуністи боролися з Різдвом