У Таллінні побоюються, що росія може скористатися будь-яким затишшям у військових діях, щоб атакувати Естонію.
Про це пише Politico.
Зазначається, що місто Нарва, яке розташоване вздовж кордону Естонії з рф, опинилося в центрі зусиль, спрямованих на протистояння майже постійним провокаціям з боку росіян — від глушіння супутникової навігації до викрадення прикордонних навігаційних буїв, гучної пропаганди та безпілотників-розвідників.
Близько чверті населення Естонії (1,4 млн) становлять етнічні росіяни. Більшість з них мають естонське громадянство і відчувають тісний зв'язок з Естонією, але кремль у минулому майстерно використовував етнічні відмінності, щоб претендувати на особливу роль у захисті російської діаспори. Росія робила це в Грузії та Молдові, тож це стало приводом для вторгнення в Україну.
Занепокоєння, як пише видання, викликає те, що росія може розіграти ту ж карту і спробувати захопити східну Естонію з її великим населенням етнічних росіян, а потім змусити НАТО розпочати глобальну війну у відповідь. Якщо НАТО не відреагує, це покаже, що положення статті п'ятої про спільну оборону НАТО не має сенсу.
Politico зазначає, що у 2022 році, невдовзі після вторгнення рф в Україну, путін припустив, що Нарва історично є частиною росії.
Нарва, третє за величиною місто Естонії, розташоване ближче до Санкт-Петербурга, ніж до Таллінна. З приблизно 56 тис. мешканців міста 96% розмовляють російською мовою, а третина має російський паспорт. Белічев вважає, що союзники Естонії по НАТО не готові до того, що може тут статися.
За його словами, близько 900 британських солдатів дислоковані в Естонії у складі багатонаціональних сил НАТО на авіабазі Тапа на захід від Таллінна. Франція також має там свої війська. Британський уряд пообіцяв тримати свою 4-ту бригадну бойову групу в стані готовності до швидкого розгортання.
НАТО створило бойові групи в більшості східних країн-членів і планує розширити ці групи в Латвії й Литві. В Естонії НАТО не взяло на себе таких зобов'язань через нестачу британської армії, яка має у своєму розпорядженні лише дві бронетанкові бригади.
Зазначається, що якщо рф завдасть удару, малоймовірно, що сили НАТО в Тапі, доповнені 7700 естонськими військовослужбовцями (чисельність яких може бути збільшена до 43 тис. у разі війни), матимуть достатньо вогневої потужності для відбиття наступу.
Белічев розповів, що нещодавній візит в Естонію бельгійської делегації був зосереджений на тому, як евакуювати своїх громадян, нехтуючи серйозним обговоренням того, як можна швидко направити війська для захисту Балтії.
За його словами, союзники не мають такого розуміння ситуації, як має Естонія.
Для Естонії питання про те, що робити зі своїм великим східним сусідом, не є риторичним. Найменша країна Балтії вже витрачає на оборону 3,4% свого ВВП і планує підвищити ці показники до 3,7% у 2025 році, набагато випереджаючи більші країни ЄС.
У Таллінні побоюються, що росія використає будь-яку паузу в боях в Україні, щоб напасти на вразливу країну НАТО. Ця загроза робить охорону кордону ще важливішою.
Белічев додав, що план Естонії полягає в тому, щоб покрити кожен метр 338-кілометрового кордону Естонії з росією засобами спостереження.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.