Міністерство закордонних справ Росії опублікувало проєкт договору між РФ та США про так звані «гарантії безпеки».
Зокрема Росія вимагає припинити подальше розширення НАТО на схід та не приймати в Альянс країни, які раніше були в складі СРСР, окремо виділяючи Україну.
Також РФ хоче, аби США не створювали військові бази та території пострадянських держав, які не є членами НАТО, та не розвивали з ними військове співробітництво.
«Сторони утримуються від розміщення збройних сил та зброї в районах, де таке розгортання може сприйматися іншою стороною як загроза її національній безпеці», — пише російське МЗС.
Договір також передбачає, що учасники не будуть розгортати ракети середньої та меншої дальності наземного базування в районах, з яких вони здатні вражати цілі на території іншої сторони договору.
Судячи з повідомлення на сайті МЗС Росії, проєкти договору передали Карен Донфрід, помічнику держсекретаря США у справах Європи та Євразії, яка була в Москві з візитом 15 грудня.
Під час переговорів із Джо Байденом Володимир Путін вже намагався отримати юридичні гарантії того, що Україну не приймуть в НАТО.
Реакція США на вимоги Росії
Джен Псакі, прессекретар Білого дому, заявила, що Вашингтон говоритиме з цього приводу зі своїми союзниками, пише Reuters.
«Ми не підемо на компроміс з ключовими принципами, на яких будується європейська безпека, враховуючи те, що всі країни мають право визначати власне майбутнє та зовнішню політику без втручання ззовні», — заявила Псакі.
Лукаш Ясина, прессекретар МЗС Польщі заявив, що Росія не є членом НАТО, тому не може вирішувати питання, пов’язані з Альянсом.
Реакція України
Як пише «Європейська правда», Олег Ніколенко, речник МЗС України, заявив, що лише Україна та члени НАТО можуть вирішувати питання набуття нашою державою членства в Альянсі.
Він додав, що найбільшою проблемою для безпеки зараз є агресія Росії. «Саме згортання ескалації та припинення розв’язаного Росією міжнародного збройного конфлікту є найкращою гарантією безпеки на континенті», — зазначив він, коментуючи вимоги РФ.