Щеплення до відпустки. Члени ЄС домовилися про розробку електронних сертифікатів вакцинації
European Digital Rights

Європейський Союз погодив використання паспортів вакцинації. Про це заявила канцлер ФРН Ангела Меркель, підбиваючи підсумки першого дня саміту ЄС — відеоконференції з членами Ради Європи.

Меркель каже, що для впровадження цифрових сертифікатів про щеплення потрібно щонайменше три місяці. Члени ЄС сподіваються, що такі сертифікати з'являться до літа й дозволять громадянам подорожувати під час  відпусток, повідомляє Reuters,

Меркель підкреслила, що такий крок не означає, що відтепер подорожувати зможуть лише вакциновані від коронавірусу. Однак люди, які отримали щеплення, матимуть певні переваги.

Такі паспорти зможуть зробити вільним переміщення всередині ЄС. Також німкеня припустила, що наявність такого паспорта стане підставою для в'їзду в Євросоюз жителів третіх країн.

Наразі політичного рішення про паспорти вакцинації на рівні ЄС не ухвалили. Країни лише домовились про необхідність створення сертифікатів, які будуть визнавати на території різних країн.

Для цього планують створити спеціальний реєстр громадян і кожному присвоїти QR-код.

За словами Меркель, протягом зазначеного періоду такі документи мають розробити на рівні окремих держав. При цьому вони повинні бути взаємосумісними.

Пізніше глава Євроради Шарль Мішель підкреслив, що критерії використання подібних документів і можливі привілеї для їхніх власників поки що не визначені.

Євросоюз закрив свої зовнішні кордони для туристів з інших країн з березня 2020 року. У червні 2020 року вільний в'їзд в ЄС дозволили жителям приблизно десятка держав, де на той момент була мінімальна захворюваність — пізніше цей список кілька разів був скорочений. Зараз таких країн лише шість — Австралія, Нова Зеландія, Руанда, Сингапур, Таїланд і Південна Корея.

Всередині самого Євросоюзу поїздки зараз також обмежені. Резидент будь-якої з країн ЄС може в'їхати в більшість інших держав співтовариства тільки за наявності вагомих підстав — наприклад, роботи або возз'єднання з сім'єю. Деякі країни дозволяють вільне переміщення за наявності тестів про відсутність коронавірусу.

Інші заяви Меркель про щеплення

Виробництво вакцин та щеплення — це те, що дає надію під час пандемії, підкреслила Меркель. Вона вказала, що США взагалі не експортують вакцини власного виробництва, Велика Британія робить це в дуже малих обсягах, тоді як «ЄС виробляє їх не лише для себе, а й для інших частин світу».

Вакцин буде потрібно дуже багато, адже коронавірус і його мутації супроводжуватимуть людство ще багато років, наголосила Меркель. У цьому зв’язку Єврокомісія планує започаткувати ближчими місяцями «іHERA-інкубатор», який буде опікуватися розробками та виробництвом препаратів з урахуванням мутацій.

Саміт ЄС проходить 25-26 лютого в віртуальному режимі.

Паспорти вакцинації: що відомо

Раніше такі документи ввели в Ізраїлі, де для щеплених пом'якшили карантин.

12 лютого повідомлялося, що Угорщина запровадить COVID-сертифікати для громадян, яких вакцинували від коронавірусу та тих, хто вже перехворів.

У лютому ЗМІ повідомляли, що цифрові паспорти з інформацією про вакцинацію від COVID-19 для мандрівників, над якими працює Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA), можуть бути запущені «упродовж кількох тижнів».

Створенням паспортів вакцинації займається не лише IATA. У січні кілька технологічних і медичних компаній, серед яких Microsoft, Salesforce та Oracle, запустили ініціативу з розробки такої технології. Розробляються й місцеві системи, наприклад, в Данії або Лос-Анджелесі.

У ЄС ідея про надання тим, хто вакцинувався від COVID-19, сертифіката для можливості подорожувати — так званого «паспорта вакцинації» — викликала суперечки. Країни з розвиненим туристичним сектором, як правило, більш прихильні до цієї концепції, наприклад, Італія, Болгарія, Португалія, Словенія та Іспанія.

У січні прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс закликав запровадити свідоцтво про вакцинацію, щоб відновити поїздки. Кіпр також наполягає на тому, щоб вакцинованим мандрівникам дозволили відмовитися від тестування і карантину під час подорожей країнами ЄС.

Напередодні ЄС збільшив фінансування COVAX — глобальної ініціативи з поширення вакцини від коронавірусу. Члени Євросоюзу виділять додатково €500 млн, загальна сума складе €1 млрд.

Як ми писали раніше, Європейський Союз хоче запровадити «сертифікат вакцинації» для тих, хто отримав щеплення від коронавірусу. Проте документ, яка казали тоді, не буде «паспортом вакцинації».

У мене немає паспорту про вакцинацію від COVID-19 або смартфона. Як мені подорожувати?