«Шокуючий дисбаланс». ВООЗ нарікає на нерівномірний розподіл COVID-вакцин у світі
UNICEF

Гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреісус заявив про вкрай нерівномірний розподіл вакцин від COVID-19 серед країн світу. Він визначається рівнем доходів конкретної держави.

Про це очільник ВООЗ заявив на брифінгу. Його відео оприлюдили на Twitter-сторінці організації.

Він зауважив, що в розподілі вакцин зберігається «шокуючий дисбаланс», а в деяких країнах не можуть прищепити навіть медиків. Гебреісус каже, що понад 700 млн доз COVID-вакцин розподілили в глобальному масштабі. Але понад 87% з них пішли в країни з високим або середнім рівнями доходів. Бідніші країни отримали лише 0,2%.

У середньому в країнах із високим рівнем доходів майже один з чотирьох отримав вакцину проти COVID-19. У країнах з низькими доходами це один з більш ніж 500 (жителів — ред.)

Він також повідомив, що кампанії вакцинації вже стартували у 194 країнах світу, а 26 ще не розпочали цей процес, хоча 17 з них отримали необхідні препарати.

Гебреісус констатував, що через міжнародну програму COVAX за останні шість тижнів надійшло понад 38 млн доз вакцин у більш ніж 100 країн. Це складає менш ніж 50% від плану.

«Очікувалося, що COVAX доставить майже 100 мільйонів доз до кінця березня, але через істотне зниження пропозиції ми змогли розподілити 38 млн доз. Ми сподіваємося, що зможемо надолужити згаяне у квітні й травні», — зазначив гендиректор ВООЗ.

Він також розкритикував наміри окремих країн і компаній укладати двосторонні угоди в обхід механізму COVAX. На думку Гебреісуса, це лише посилить проблему нерівномірного розподілу вакцин у світі.

За даними Bloomberg, 40% вакцин від COVID-19 отримали люди з 27 найбагатших країн світу. На ці держави припадає тільки 11% населення планети.

COVAX сподівається доставити понад 2 млрд доз людям у 190 країнах менш ніж за рік. Зокрема, ініціатори механізму хочуть забезпечити, щоб 92 бідніші країни отримали доступ до вакцин одночасно із заможнішими країнами.

Вакцини, вироблені у Великобританії, США, Європі, Росії та Китаї, вже широко використовуються, їх закуповують та затверджують у країнах світу. Але дози не розподіляються однаково між країнами.

Нині країни з високим рівнем доходу мають вже 4,6 млрд доз, а країни з низьким рівнем доходу — 670 млн, згідно з дослідженнями Глобального інноваційного центру охорони здоров'я Дюка.

25 березня в Україну відправили через COVAX першу партію вакцин виробництва китайської компанії Sinovac Biotech.  Україна підписала контракт на постачання 1,8 млн доз вакцини цієї компанії.

Європейська комісія хоче купити додаткові 1,8 млрд доз вакцин Pfizer-Biontech