США офіційно вийшли з Договору про відкрите небо, пославшись на «грубе порушення» його Росією

США у неділю, 22 листопада, офіційно вийшли з Договору про відкрите небо. Про це повідомила в Twitter Рада національної безпеки США.

«Сьогодні (22 листопада — ред.) минає шість місяців з того часу, як Сполучені Штати повідомили про вихід з Договору про відкрите небо. Зараз ми вже не є стороною цього договору, який Росія грубо порушувала роками», — написала Рада національної безпеки США.

У другому повідомлення в Twiter Рада також процитувала радника з національної безпеки президента США Дональда Трампа Роберта О’Браєна.

Президент ніколи не припиняв ставити Америку на перше місце шляхом виходу із застарілих угод та домовленостей, які пішли на користь нашим противникам за рахунок нашої національної безпеки.

Держдепартамент США підтвердив цей крок, зазначивши, що з моменту повідомлення про майбутній вихід минули шість місяців, і заявивши, що «вихід США набрав чинності 22 листопада 2020 року, і Сполучені Штати більше не є державою-учасницею Договору про Відкрите небо».

 

МЗС Росії на своєму сайті засудило це рішення американської влади.

«Вашингтон зробив свій хід. Ні європейська безпека, ні безпека Сполучених Штатів і самих їх союзників від цього не виграли. Зараз багато хто на Заході задаються питанням, якою буде реакція Росії. Відповідь проста. Ми раніше неодноразово підкреслювали, що всі варіанти для нас відкриті», — повідомило  російське МЗС.

Передісторія

Угода про «відкрите небо» почала діяти у 2002 році.

Її підписали 34 країни, включно з Росією. Вона покликана підняти рівень міжнародної стабільності шляхом дозволу країнам-підписантам здійснювати розвідувальні польоти над своїми територіями.

Протягом останніх років спостерігачі США звинувачували Росію у зловживанні своїми правами: здійсненні спостережень із більш просунутим інструментарієм і не лише в рамках визначених маршрутів.

Держсекретар США Майк Помпео оголосив про вихід з Договору про відкрите небо 21 травня 2020 року. Трамп заявив тоді, що залишає можливість повернутися до його виконання, якщо і Росія буде повністю його виконувати.

Договір 1992 року дозволяє 34 державам-членам здійснювати неозброєні спостережні польоти над територіями один одного. Рішення Трампа може вплинути на здатність американських військових вести повітряне спостереження за Росією та іншими країнами-членами.

В серпні 2019 року США офіційно вийшли з Договору про ядерні сили середньої дальності з Росією, поклавши край епохальному пакту про контроль над озброєннями, що обмежив розробку ракет наземного базування дальністю від 500 до 5500 кілометрів.

Як ми писали раніше, США відхилили пропозицію Путіна щодо продовження на рік договору START. 

Москва не бажає продовжувати угоду START із Вашингтоном, але обіцяє переговори