США після Росії також продовжили дію договору СНО-3. НАТО це привітали

Адміністрація президента США Джо Байдена 3 лютого повідомила про продовження дії Договору про стратегічні наступальні озброєння (Договір СНО-3) на п'ять років.

Держсекретар США Ентон Блінкен оголосив на сайті Білого дому: «Байден пообіцяв американцям забезпечити безпеку від ядерної загрози шляхом відновлення лідируючої ролі США в галузі контролю над озброєннями і нерозповсюдження ядерної зброї. Штати зробили перший крок до того, щоб здійснити цю обіцянку: ми продовжили договір СНО-3 з РФ на п'ять років».

МЗС РФ раніше повідомило, що Росія і США в середу обмінялися нотами про завершення внутрішніх процедур щодо продовження на п'ять років Договору про стратегічні наступальні озброєння, і відповідна угода набула чинності в цей же день.

Реакція НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг привітав рішення США.

«Я вітаю продовження договору СНО-3 на п'ять років. Договір сприяє міжнародній стабільності і вкрай важливий для союзників по НАТО. Це — лише початок, а не кінець зусиль щодо подальшого посилення міжнародного контролю над озброєннями», — написав Столтенберг у Twitter.

Угода між США і РФ продовжує дію СНО-3 без будь-яких змін і доповнень до 5 лютого 2026 року.

НАТО заявив, що чітко усвідомлює загрози з боку Росії, незважаючи на її взаємодію з США у питання продовження договору про СНО.

Про це повідомляє Північноатлантична рада у заяві на сайті.

НАТО вітає та повністю підтримує домовленість між США та Російською Федерацією про продовження терміну дії нового Договору СНО на п'ять років. Рада пише: «Незважаючи на те, що Сполучені Штати залучають Росію таким чином, щоб просувати наші колективні інтереси, НАТО чітко усвідомлює виклики, які ставить Росія. Ми будемо тісно співпрацювати для відповіді на агресивні дії Росії, які становлять загрозу євроатлантичній безпеці».

Думка Стратегічного командування США

Голова Стратегічного командування США вважає, що регіональний конфлікт за участю Росії або Китаю може «швидко перерости» в ядерну війну. За словами адмірала Чарльза Річарда, США повинні бути готові до такої «дуже реальної» можливості. Адмірал Річард виклав свої погляди в журналі, який видається Військово-морським інститутом США.

Як повідомляє журналіст «Голосу Америки» Джефф Селдін, у Стратегічному командуванні США заявили, що інформація, викладена у статті, не є новою, а сам матеріал було надано для публікації влітку минулого року, але його публікація була затримана через пандемію.

«Існує реальна можливість, що регіональна криза з Росією або Китаєм може швидко перерости у конфлікт із застосуванням ядерної зброї, якщо вони сприймуть поразку в неядерному конфлікті як загрозу режиму або державі», — написав Річард, вказуючи на те, як Росія та Китай дестабілізують світ.

«Отже, американські збройні сили повинні перейти від принципового припущення, що застосування ядерної зброї неможливе» до припущення, що «застосування ядерної зброї дуже реальне» і діяти, щоб відповідати цій реальності і стримувати її», – додав американський військовий лідер.

Він пише, що противники США, що володіють ядерною зброєю, продовжують нарощувати потенціал і проявляти себе в глобальному масштабі.

Перед обличчям зростаючих загроз та заходів у сірому полі з боку Росії та Китаю, США повинні вже сьогодні діяти, щоб підготуватись до майбутнього. Ми повинні почати із визнання того, що наше фундаментальне припущення про те, що стратегічне стримування працюватиме, навіть під час кризи та конфлікту – буде піддаватися випробуванням, як ніколи раніше

На думку Річарда, США не можуть використовувати один і той самий підхід до ядерного стримування тоді, коли ситуація дуже змінилася.

«Він повинен пристосовуватися і розвиватися, щоб відповідати динамічному середовищу, в якому ми опинилися», – написав він.

Адмірал додав, що на даний час Стратегічне командування США оцінює ймовірність використання ядерної зброї як «низьку, але не неможливу», особливо в умовах кризи, коли противники США, що володіють ядерною зброєю, «продовжують нарощувати потенціал і проявляти себе в глобальному масштабі».

Обидва палати парламенту РФ ратифікували продовження договору з США про стратегічні наступальні озброєння