404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
США судять двох бойовиків Ісламської держави — ексгромадян Британії
New York Post

Сполучені Штати доставили в країну з Британії двох підозрюваних у причетності до терористичної організації «Ісламська держава» (ІГ) Александа Коті і аш-Шафі Ельшейха. Їх обвинувачують у вбивстві американських громадян у Сирії.

Чоловіки виросли у Великобританії та були громадянами королівства, але британський уряд позбавив їх громадянства, повідомляє ВВС.

«Я радий повідомити, що вони зараз знаходяться у в’язниці ФБР і скоро [протягом середи] з’являться в федеральному суді східного округу Вірджинії», — сказав в середу на прес-конференції помічник міністра юстиції США Джон Демерс, що займається питаннями національної безпеки.

«Ці звинувачення є результатом багаторічної роботи щодо пошуку справедливості для наших громадян, убитих ІГ. Хоча ми не можемо їх повернути, але відновимо справедливість щодо них» — цитує Reuters заяву міністра юстиції і генерального прокурора країни Вільяма Барра.

Александ Коті, аш-Шафі Ельшейх та ще двоє бойовиків, Мохаммед Емвазі і Ейн Девіс, за версією слідства, створили групу, названу в рядах ІГ «Beatles джихаду» (за аналогією з рок-групою 60-х) через їхній британський акцент. Емвазі загинув в результаті авіаудару безпілотника, а Девіс з 2017 року відбуває тюремний термін в Туреччині.

Групі приписують розправу над 27 бранцями, в тому числі над американськими журналістами Джеймсом Фоулі і Стівеном Сотлоффом. Підозрювані, ймовірно, вбили також працівників гуманітарних служб Кайлу Мюллер та Пітера Кассіга.

Чоловікам правоохоронці США висунули звинувачення в тероризмі і захопленні американських заручників, що призвело до їх загибелі. Всього міністерство юстиції США пред'явило вихідцям з Лондона вісім звинувачень. Вони настільки серйозні, що кожне передбачає максимальне покарання у виді довічного ув’язнення.

Обидва визнають приналежність до ІГ, але заперечують участь у вбивствах заручників.

Бойовиків захопили на початку лютого 2018 року сирійські курди, які воюють в Сирії за підтримки США, й передали американським військовим. Весь цей час підозрювані перебували в ув'язненні на території Іраку, але тепер їх передають США.

Переговори з Вашингтоном про їх подальшу долю вело міністерство внутрішніх справ Великобританії, оскільки обидва були британськими підданими.

Зазвичай при розгляді питання про видачу своїх громадян іншій стороні Британія вимагає запевнення про незастосування страти до своїх підданих. ЗМІ повідомляли, що у випадку з Коте і Ельшейхом Лондон був готовий зробити виняток, з огляду на особливу жорстокість злочинів, в яких їх звинувачують.

Навесні 2018 року обидва були позбавлені британського громадянства, при цьому у вересні Британія домоглася від США обіцянки, що бойовики не будуть страчені.

Четвірка терористів, ймовірно, несе відповідальність за викрадення в 2014 році в Сирії і Іраку десятків людей, які були піддані тортурам і обезголовлені. У числі їх жертв — західні журналісти, співробітники гуманітарних організацій і міжнародних місій. Страти записувалися на відео і поширювалися в соціальних мережах.

Заручники, які були звільнені за викуп або зуміли втекти, розповідали у інтерв’ю, що їх охороняли, допитували й катували четверо бойовиків, які говорили з виразним британським акцентом.

«Ісламська держава» контролювала територію площею приблизно 88 квадратних кілометрів на заході Сирії та в східних регіонах Іраку. Під гнітом ІГ перебувало майже вісім мільйонів чоловік.

 

Уроки чужої війни