Столтенберг закликає НАТО оновити стратегічну концепцію через агресію РФ і піднесення КНР
Jens Stoltenberg

Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору Єнс Столтенберг наголошує, що треба оновити стратегічну концепцію НАТО через агресію Російської Федерації проти України і піднесення Китаю.

Союзники по НАТО підтримали пропозицію зміни концепції 2010 року.

Як передають Укрінформ та УНІАН, про це Столтенберг сказав під час пресконференції онлайн. Він підсумовував перший день дводенного віртуального засідання Північноатлантичної ради на рівні міністрів оборони країн-членів НАТО.

Він заявив, що настав час оновити стратегічну концепцію НАТО для того, аби відповідати на поточні виклики і ті проблеми, що починають з'являтися. Політик каже, що знову треба підтвердити відданість євроатлантичним цінностям та зміцнити зв'язок між Європою і Північною Америкою.

«Я запропоную головам держав і урядів, коли вони зустрінуться пізніше цього року, що вони повинні домовитися про оновлення стратегічної концепції НАТО», — заявив Столтенберг.

Він нагадав, що стратегічну концепцію Альянсу узгодили ще у 2010 році. «Але з того часу ситуація в галузі безпеки, з якою ми стикаємося, фундаментально змінилася. Для прикладу, в нинішній стратегічній концепції ми не розглядаємо зміну балансу сил і наслідки для безпеки у зв'язку з піднесенням Китаю. Ми майже не згадуємо кліматичні зміни», — заявив Столтенберг.

Між тим політик вважає, що кліматичні зміни серйозно збільшують кризи і дійсно впливають на безпеку країн.

І також у 2010 році ми працювали над тим, що ми тоді називали стратегічним партнерством з Росією. З того часу ми бачили, що Росія відповідальна за агресивні дії проти сусідів — незаконна анексія Криму, і справи фундаментально змінилися. Тож ми повинні оновити нашу стратегічну концепцію

Він висловив сподівання, що лідери країн-членів НАТО погодяться розпочати процес оновлення цієї стратегічної концепції.

«Тож нам необхідно оновити Стратегічну концепцію. Ми маємо підтвердити наші базові цінності та використати цю стратегічну концепцію для подальшого зміцнення зв’язків між Північною Америкою і Європою. Ці ідеї отримали широку підтримку серед союзників», — підсумував Столтенберг.

Дводенний саміт міністрів оборони країн-членів НАТО, що цьогоріч проходить у вигляді відеоконференції, почався 17 лютого. Це перша така нарада з моменту вступу на посаду президента США Джо Байдена, передає «Радіо Свобода».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ закликав європейських союзників виконувати зобов’язання, пов’язані з ростом витрат на оборону. Домогтися вкладу в загальний бюджет НАТО від кожного союзника на рівні двох відсотків від внутрішнього валового продукту — така мета була поставлена ще в 2014 році, нагадав Столтенберґ. У той час Байден був віцепрезидентом США.

Столтенберґ зазначив, що мета, поставлена у 2014 році стала відповіддю в тому числі на «жорстокіші форми тероризму», ниніх до них додалася кіберзагроза.

Незважаючи на всі розбіжності з Росією, Єнс Столтенберґ висловився за продовження діалогу з Кремлем. «Навіть якщо ми не віримо в кращі відносини з Москвою, ми повинні вміти управляти складними відносинами», — зазначив глава альянсу.

У відеоконференції вперше бере участь новий глава Пентагону Ллойд Остін. У числі іншого планується обговорити збільшення бюджету альянсу, розширення місії в Іраку, а також можливе припинення операції в Афганістані.

Адміністрація Байдена хоче закрити в'язницю в Гуантанамо до кінця його строку