Дарницький районний суд міста Києва заборонив розповсюдження тиражу книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» без дозволу Віктора Медведчука.
Вахтанг Кіпіані повідомив у дописі на своїй сторінці на Facebook: «іменем України» суддя Заставенко вирішила, що шість епізодів книги «Справа Василя Стуса» є неправдою». Там само він оприлюднив текст рішення суду по справі №753/12294/19.
Суд визнав, що деякі фрази у книзі порушують честь та гідність позивача, повідомляє Суспільне. Зокрема, суд вирішив визнати «недостовірною і такою, що порушує особисті немайнові права Віктора Медведчука на повагу до честі й гідності, недоторканності й ділової репутації» інформацію, поширену в кількох розділах книжки «Справа Василя Стуса»
Адвокат автора книги В’ячеслав Якубенко повідомив Радіо Свобода, що суд заборонив розповсюджувати книгу в тому вигляді, як є. Рішення не поширюється на примірники, які вже є у бібліотеках чи перебувають у власності.
«Віктор Медведчук просив визнати недостовірними дев'ять фрагментів у книзі «Справа Василя Стуса». Суд задовольнив позов частково. Тобто три фрагменти визнані недостовірними, ще у трьох заборонив використання імені Медведчук як персонажа твору без його згоди», — зазначив він.
Автор книги Вахтанг Кіпіані зазначив, що «ніхто вибачатися перед Медведчуком не буде». «Рішенням суду маємо видалити ці епізоди. Я, звичайно, цього робити не буду», — наголосив він.
В УНІАН зазначають, що під час судового засідання під будівлею суду у цей час відбувалась акція протесту. Близько 20 учасників повісили на паркан плакати із портретами Медведчука та Стуса.
Процес довкола книги «Справа Василя Стуса»
Книга Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» вийшла у друк у травні 2019 року. У вересні того ж року Медведчук заявив, що вимагатиме через суд заборонити її розповсюдження.
Віктор Медведчук подав позов до Вахтанга Кіпіані, ТОВ «Видавництво «Віват» і приватного підприємства «Юнісофт» про захист честі, гідності та ділової репутації та спростування недостовірної інформації.
Позивач вважає, що у дев’яти епізодах книги Кіпіані містяться висловлювання, які нібито не відповідають дійсності та принижують честь і гідність політика. Через це Медведчук вимагав заборонити видання й розповсюдження книги «у будь-який спосіб на будь-якій території».
Сам журналіст назвав позов тиском на свободу слова.
У цих епізодах Кіпіані розповідає про Медведчука як адвоката поета Василя Стуса в судовому процесі 1980 року. У результаті поета засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання. Стус помер 4 вересня 1985 року в карцері після оголошеного ним голодування.
16 жовтня суд провів останнє засідання в цій справі. Під судом тоді зібралися декілька десятків активістів, які проводили акцію «Захистимо Стуса! Медведчука – під трибунал!».
У книзі зібрані ключові документи з колишнього архіву КДБ, які пояснюють, як і за що насправді судили українського дисидента. За словами Кіпіані, ця книжка не лише проливає світло на кримінальну справу, а й дає зрозуміти, якою Василь Стус був людиною.
Віктор Медведчук був державним захисником українського поета Василя Стуса. Медведчука часто звинувачують у порушенні адвокатської етики під час цього процесу. Сам він своєї провини не визнає.
Медведчук не вперше намагається заборонити книгу через суд. У 2001 році після виходу книги Дмитра Чобота «Нарцис. Штрихи до політичного портрета Віктора Медведчука» він через суд вимагав визнати 99 фактів, опублікованих у книзі, такими, що не відповідають дійсності, ганьблять честь, гідність та ділову репутацію. Тоді Печерський суд ухвалив рішення, що в книзі опублікована недостовірна інформація і зобов’язав видавців спростувати її та виплатити позивачу грошову компенсацію. Справа дійшла до Верховного Суду України, який 4 липня 2007 року відхилив усі вимоги Віктора Медведчука.