«Світ змінився»: уряд Австрії готовий обговорити відмову від нейтралітету через росію

В уряді Австрії виявили готовність до обговорення вступу до НАТО та відмови від нейтралітету, якого держава дотримується вже 70 років.

Про це в інтервʼю Welt заявила Беате Майнль-Райзінгер, міністер європейських та міжнародних справ Австрії.

На запитання, чи підтримує вона думку про можливий вступ Австрії в НАТО, дипломатка зазначила, що сам по собі нейтралітет країни не захищає її. 

«Австрію на тлі дедалі невизначенішої глобальної безпекової ситуації та дедалі агресивнішої росії захищають інвестиції у власні оборонні можливості, а також у партнерські відносини», — вважає політикиня. 

Вона зауважила, що «принципово відкрита» до публічного обговорення майбутнього політики безпеки та оборони Австрії, яке може бути «дуже плідним». Хоча, каже Майнль-Райзінгер, нині в парламенті чи серед населення немає більшості, яка б підтримала членство в НАТО. 

«Не те щоб я хотіла вступити до НАТО з майорінням прапорів. Але ми не можемо сидіти, склавши руки, і казати: якщо ми нікому не завдамо шкоди, то ніхто не завдасть шкоди й нам. Це було б наївно. Світ змінився», — переконана голова австрійської дипломатії. 

Водночас вона зазначила, що Відень вже робить внесок у європейську безпеку, зокрема, розгортає солдатів у численних миротворчих місіях і «робить усе можливе» для підтримки безпекової політики ЄС. Тож, на думку Майнль-Райзінгер, у цьому сенсі нейтралітет Австрії вже «помітно змінився» з моменту вступу до блоку у 1995 році.

Міністерка також обговорила в цьому інтервʼю російсько-українську війну. Вона відзначила, що Україна хоче миру, а росія — ні. На думку політикині, якби глава рф володимир путін був справді зацікавлений у мирі, він би розпочав переговори про припинення вогню. 

«Президент США [Дональд] Трамп передав путіну Крим і кілька східних областей на блюдечку зі срібла, так би мовити, а також виключив членство України в НАТО. А що робить путін? Він продовжує вести війну на знищення проти країни», — наголосила вона.

Нейтралітет Австрії: що відомо

Декларація австрійського парламенту про постійний нейтралітет країни була ухвалена ще в жовтні 1955 року як частина Конституції. У резолюції вказано: «В усі майбутні часи Австрія не приєднається до жодних військових союзів і не дозволить створення будь-яких іноземних військових баз на своїй території».

Формально такий крок — добровільне рішення, однак це було прямим наслідком союзницької окупації Радянського Союзу, Сполучених Штатів, Великої Британії та Франції між 1945 і 1955 роками, від якої країну звільнив Австрійський державний договір, який проголошував відновлення незалежності.

Відтоді нейтралітет став глибоко вкоріненим елементом австрійської ідентичності. А втім, за цей час країна вступила до ЄС разом із Швецією та Фінляндією, які також оголосили про свій нейтралітет під час холодної війни. А ще — приєдналася до програми НАТО «Партнерство заради миру», але лише після того, як це зробила росія.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Це буде «найсучасніша зброя». США та НАТО домовилися про постачання зброї Україні — Трамп