Президент США Дональд Трамп підписав указ про санкції проти Міжнародного кримінального суду (МКС), звинувачуючи його у «неналежних діях» проти Сполучених Штатів, Ізраїлю та інших американських союзників.
Про це повідомили в Білому домі США.
Указ передбачає фінансові санкції й візові обмеження проти посадовців МКС, а також членів їхніх родин, які допомагали в розслідуваннях проти американців та ізраїльтян.
«Нещодавні дії МКС проти Ізраїлю та США створили небезпечний прецедент, поставивши під загрозу нинішній та колишній персонал Сполучених Штатів, зокрема чинних військовослужбовців Збройних сил, піддаючи їх переслідуванням, жорстокому поводженню та можливому арешту», — йдеться в указі Трампа.
Нагадаємо, що під час свого першого президентського терміну Трамп стверджував, що МКС «не має юрисдикції, легітимності та повноважень» у США, і ні США, ні Ізраїль не є сторонами Римського статуту, який заснував суд.
США та Ізраїль не визнають юрисдикцію МКС, тому не зобовʼязані виконувати його ордери на арешт. За вимогами Римського статуту, підписанти мають виконувати ордери на арешт, незалежно від рангу обвинувачених. Однак багато урядів також дотримуються міжнародно-правового принципу, тобто вважають, що у очільників держав є імунітет від інших судів.
Рішення МКС проти Нетаньягу
У листопаді 2024 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, колишнього міністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта та кількох лідерів ХАМАС одночасно.
У суді заявили, що Нетаньягу і Галлант використовували «голод як метод ведення війни», обмежуючи палестинцям доступ до гуманітарної допомоги і навмисно атакуючи цивільних. МКС також видав ордер на арешт командувача бойового крила ХАМАС Мухаммеда Дейфа.
У Нетаньягу ордери на арешт ізраїльських посадовців назвали «антисемітськими».
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.