404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
У 2014 році ЗСУ готували десантну операцію зі звільнення Криму, розповів генерал Кривонос
УНІАН

Українська армія взимку 2014 року готувала секретну операцію, щоб зірвати анексію Криму Росією та захистити півострів.  В Крим збирались перекинути найбоєздатніші підрозділи ВДВ.

Про це ексзаступник секретаря РНБО Сергій Кривонос розповів у інтерв’ю «Крим.Реалії». Він каже, що коли підготовка операції стартувала, в Криму на планових військових навчаннях уже перебувала розвідрота 25-ї повітряно-десантної бригади ЗСУ. Планували також перекинути розвідників із Кіровоградського полку спеціального призначення та 79-у аеромобільну бригаду з Миколаєва.

Кривонос у 2014 році був начальником управління спеціальних операцій генерального штабу. Він розповідає, що у лютому підлеглий йому полк спецпризначенців готувався відбути до Криму. Операція зі звільнення півострова мала початися на початку березня.

Десантники мали увійти до Криму та посилити угруповання українських військ на півострові.

 У коментарі журналістам Кривонос розповів, що операцію готували у лютому і планували розпочати на початку березня.

«ЗСУ розглядали варіант захоплення наших територій. І багато військових частин були орієнтовані діяти згідно з цим планом, щоб відбити, ймовірні, спроби захоплення територій. Серед них і частини ВДВ: 25-а повітряно-десантна бригада й 79-а аеромобільна бригада.  Вони повинні були увійти до Криму, зайняти позиції та посилити те угруповання в Криму, яке було на той час у ЗСУ», — розповів військовий.

За словами військового, у Генштабі ЗСУ розробили триетапний план звільнення півострова.

На той момент у Криму на планових навчаннях уже перебувала розвідувальна рота 25-ї повітряно-десантної бригади ЗСУ.

У підрозділі було 80 десантників зі штатною стрілецькою зброєю. Була й техніка: БМД-2 — бойові машини десанту, озброєні 30 мм автоматичною артилерійською гарматою. Важке озброєння транспортували військовими вантажівками КамАЗ та «Урал». Командиром розвідроти 25-ї десантної бригади тоді був Микола Палас Палас, нині полковник.

Генерал Кривонос зазначив, що 25-а повітряно-десантна бригада і 79-а аеромобільна бригада мали відбути до Криму займати позиції та посилювати наявне військове угруповання. Інформацію про відправку військ підтвердив Палас.

14 лютого десантники відбули до Криму й розпочали підготовку на Перевальницькому полігоні, що на півдні півострова. Під час загострення революційної ситуації в Києві десантників відправили на підсилення до військової частини 36-ї бригади берегової охорони.

Підрозділ із Дніпропетровської області розташувався неподалік від військових цієї бригади у Перевальному. Втім, ситуація змінилася, коли її командир Сергій Стороженко без бою здав росіянам частину 36-ї бригади. Вона була однією з найбоєздатніших частин ЗСУ у Криму.

Палас переконаний, що українські десантники у 2014 році були готові дати бій загарбникам, але наказу не було.  Також операції завадило те, що Стороженко здав свою частину російським загарбникам, а спочатку передав військовим РФ бронетехніку.

Навідник-оператор БМП-2 36-ї бригади берегової оборони Михайло Старостін розповідав, що за наказом Стороженка бійці залишили техніку в парку, за півтора кілометра від казарм.

Звільнення Кривоноса у 2020 році

Президент Володимир Зеленський заявив, що в разі нападу РФ на Україну з боку окупованого нею Криму «буде велика війна» і будуть мобілізовані і чоловіки, і жінки.

У відповідь на це Кривонос зазначив, що мобілізація і жінок і чоловіків у разі нападу Росії не матиме сенсу, оскільки для бою потрібно мати військовий вишкіл, а велика кількість громадян України не знають, як воювати. Тому вони не зможуть ефективно протистояти ворогу.

Після цього Зеленський звільнив Сергія Кривоноса з посади заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

Захоплення Кримського півострова армією Росії розпочалося 20 лютого 2014 року. 27 лютого російські війська захопили парламент та уряд АРК і почали блокувати частини ЗСУ. 16 березня окупаційна влада півострова провела «референдум» за приєднання до Росії.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій закликало не використовувати щодо Криму термін «анексований». Згідно із законом України, півострів — це тимчасово окупована територія.

Мілітаризація Криму. Окупанти будують нові штольні для підводних човнів