У 2021 році Нацбанк остаточно вилучить банкноти в одну і дві гривні

Національний банк України регулярно оновлює банкнотно-монетний ряд. Зокрема, купюри дрібних номіналів замінюють монетами, а дрібні монети – взагалі виводять з ужитку.

У Нацбанку зазначили, що найближчим часом нові монети або банкноти в побуті з'являтися не будуть. Але оскільки припинили друкувати банкноти номіналом одна, дві, п’ять і 10 грн, і в міру зносу їх замінять на монети, то в 2021-му частка монет цих номіналів порівняно з аналогічними банкнотами значно скоротиться. Найбільш активно зараз іде заміна банкнот в один і дві грн. Ті, що потрапляють у банки, більше не повертають до обігу.

НБУ нагадує, що монети номіналом одна, дві, п’ять і 25 копійок більше не є платіжними засобами. У 2021 році їх ще можна безкоштовно обміняти:

  • одна, дві, п’ять копійок — у НБУ та уповноважених банках (Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен банк Аваль);
  • 25 копійок — у всіх банках країни до 30 вересня 2021-го. Далі — в НБУ та уповноважених банках.

Найбільшу дискусію серед населення викликала заміна банкнот в одну, дві, п’ять і 10 грн на монети. Адже всі монети раніше були копійчані, а тепер до копійок прирівнюють навіть 10 грн. Одна з головних причин заміни банкнот на монети – здешевити саме виробництво валюти.

Паперові гроші, особливо дрібних номіналів, «живуть» рік-півтора, а монети служать до 20 років. Як раніше заявляли в НБУ, це дозволить заощадити до 1 млрд грн на рік. До того ж монета через довговічність більш стабільна.

Але є у нових монет і великий мінус. Вони дуже схожі між собою і багато українців їх плутають. Раніше практично всі монети були різного розміру і знайти потрібну в кишені можна було навіть на дотик. Тепер же на пошук дрібних грошей доведеться витратити більше часу і уваги.

У 2019-му НБУ випустив нову купюру номіналом аж в 1000 грн. Це був вимушений захід, адже гривня дійсно сильно впала по відношенню до долара після 2014-го. До цього найбільшою була купюра в 500 грн. Її ввели ще в 2006-му. Тоді вона дорівнювала приблизно $100, але подешевшала приблизно втричі. Тому потрібна була банкнота більшого номіналу. Що цікаво, зараз приблизно 60% обсягу всіх паперових грошей існує саме в номіналах 1000 грн і 500 грн.

Але найважливіші зміни стосувалися купюр і монет дрібних номіналів. У 2018-му припинили друк банкнот у одну, дві, п’ять і 10 грн. Того ж року в ужиток увійшли металеві гривні номіналом «один» і «два».

Монета в п’ять грн з'явилася в грудні 2019-го, а 10 грн — влітку 2020-го.

У 2018-му НБУ перестав випускати монети номіналом одна, дві, п’ять і 25 копійок. У жовтні минулого року одна, дві і п'ять копійок вийшли з обігу. З жовтня цього року така ж доля спіткала і 25-копійчану монету, а разом з нею неплатіжними стали банкноти номіналом одна і дві грн, випущені до 2003-го року.

Зараз у нас шість номіналів монет і 10 — банкнот. У кінцевому підсумку банкнотний ряд додатково скоротять до шести одиниць.

Розбивайте скарбнички! Нацбанк виводить з обігу монети номіналом 25 копійок