Вчені вперше запустили у космос унікальний супутник, що працює на йоді.
Про це повідомляє NewScientist.
Систему двигунів, яка працює на йоді, випробували на маленькому 20-кілограмовому супутнику CubeSat.
Дослідженнями та запуском супутника займалася французька компанія ThrustMe, яка спеціалізується на космічних технологіях. Розробником двигуна на йоді став її співзасновник — українець Дмитро Рафальський.
«Якщо ми хочемо стале освоєння космосу, де ми б не створювали стільки космічного сміття, як сьогодні, то нам потрібно встановити двигуни на всіх супутниках», — пояснив Рафальський.
Двигуни, які працюють на йоді допоможуть повертати супутники на Землю після їхнього використання, а не залишати їх назавжди на орбіті.
Наразі багато супутників використовують ксенон як паливо для своїх двигунів. Проте він є рідкісним та дорогим у виробництві. До того ж, це газ, а тому потрібно додатково встановлювати спецобладнання для зберігання речовини при високому тиску.
Йод може стати альтернативою використання ксенону.
Під час випробувань двигуни на йоді показали кращі результати. Окрім цього, йод є набагато поширенішим та дешевшим у виробництві.
Для зберігання теж не потрібне спеціальне обладнання — йод можна зберігати у твердому стані.
Щоправда, двигуни на йоді потребують подальшого вивчення через низку проблем: зменшення реакції від контакту йоду з металом (використання кераміки чи полімерів) та низьку швидкість перетворення твердого йоду на плазу, що в критичних ситуаціях може бути недостатньо.
Раніше Chas News повідомляв, що наукові експерименти українських школярів зможуть полетіти на Міжнародну космічну станцію.