Щонайменше 25 осіб загинули в перестрілці між підозрюваними в торгівлі наркотиками і поліцією в районі Жакарезіньо Ріо-де-Жанейро, повідомляє Reuters.
Вранці 6 травня поліція Ріо-де-Жанейро провела в фавелі Жакарезіньо спецоперацію проти банди, що займалася наркоторгівлею, повідомляє новинний портал G1. Вона супроводжувалася перестрілкою. Близько 200 співробітників цивільної поліції Ріо взяли участь у спецоперації вранці четверга.
Серед жертв — один поліцейський на ім’я Андре Фріас, який отримав поранення в голову і помер у лікарні.
Решта загиблих є підозрюваними у членстві в банді наркоторговців. Поліція повідомила, що серед загиблих є лідери банди.
Під час перестрілки кулі втрапили в вагон метро біля станції «Тріажен». Два пасажири отримали поранення склом від розбитого вікна.
У мережі опублікували відео з пораненими пасажирами. Ще один мирний житель отримав вогнепальне поранення в ногу, коли перебував у своєму будинку. Крім того, поранення отримали двоє поліцейських.
Поліція заарештувала щонайменше 10 підозрюваних. Як зазначають ЗМІ, крім незаконного обігу наркотиків, банда грабувала вантажівки і затримувала приміські поїзди, щоб пограбувати пасажирів.
У різних місцях фавели, як зазначає G1, під час поліцейської операції чули звуки автоматних черг, а також вибухи. Над районом літав вертоліт. Жителі Жакарезінью не могли покинути свої будинки. Зокрема, з забороною зіткнулася наречена, яка збиралася на весілля, пише видання.
Частину підозрюваних поліцейські розстріляли впритул, деяких — на території міського метрополітену.
Коментар поліції Ріо-де-Жанейро
Представник Громадянської поліції Феліпе Курі на пресконференції пояснив необхідність застосування зброї правоохоронними органами під час спецоперації. Він вважає, що поліцейські підрозділи суворо дотримувалися всіх встановлених протоколів перед тим, як вступити в збройну сутичку на півночі Ріо-де-Жанейро з членами ймовірного наркоугруповання.
«Усі протоколи (перед тим, як відкрити вогонь) були виконані без винятку», — запевнив Курі й заперечив необґрунтоване застосування сили з боку поліції. За його словами, «на початку операції» один з агентів отримав поранення в голову, після чого співробітники правоохоронних органів вступили в перестрілку.
Курі зазначив, що, за даними слідства, підозрювані є членами банди, яка вербувала дітей і підлітків для незаконного обігу наркотиків, а також здійснювала грабежі, викрадення людей і вбивства. «Вони... мали намір вбити наших поліцейських, і іншої альтернативи (крім того, як відкрити вогонь), у правоохоронців не було», — зазначив він.
Так Курі відповів на запит до губернатора штату Ріо-де-Жанейро Клаудіо Кастро, якого бразильська філія Amnesty International попросила прокоментувати обґрунтованість відкриття вогню поліцією по передбачуваним злочинцям.
Поліцейські та їхні прихильники в пресі Ріо привітали операцію як «важливий напад» на наркогрупу, яка десятки років використовувала фавелу як свою базу. «Було б чудово, якби поліція могла щодня проводити дві подібні операції, щоб звільнити Ріо-де-Жанейро від торговців людьми або, принаймні, зменшити їх владу», — сказав Баланко Жераль, ведучий популярного телевізійного кримінального шоу.
Реакція громадськості
Розташований на півночі Ріо, за 20 хвилин їзди від пляжу Іпанема, район Жакарезіньо є домом для десятків тисяч бразильців, передусім робітників. Територія вже давно є бастіоном однієї з найбільших злочинних організацій Бразилії — «Червоного командування».
Організація Fogo Cruzado, яка реєструє дані про насильство із застосуванням зброї в Бразилії, назвала те, що трапилося, найбільшим масовим вбивством, скоєному в ході поліцейської операції, з моменту початку досліджень в липні 2016 року.
Правозахисники та фахівці з питань громадської безпеки висловили обурення, коли масштаби стрілянини стали ясними, повідомляє The Guardian.
Це був один із найбільш смертоносних поліцейських рейдів за 16 років для штату Ріо — після того, як під час рейду 2005 року в регіоні Байшада-Флуміненсе загинули 29 осіб.
За іншими даними, до четверга найсмертоносніша поліцейська операція в Ріо відбулася в 2007 році, коли 19 людей загинули під час рейду в сусідній громаді Комплекс-ду-Алемао.
Багаторічна війна Ріо з наркотиками, яка загострилася з середини 80-х років і щороку забирає тисячі життів, не змінила ситуацію на краще. Вулиці Жакарезіньо охоронялися членами банди та були загороджені бетонними блоками та імпровізованими барикадами із залізничних колій.
Верховний суд країни минулого червня оголосило поза законом такі поліцейські вторгнення під час пандемії коронавірусу. Кількість поліцейських операцій у фавелах різко впала після цього рішення, але знову збільшується з жовтня 2020 року. Нещодавно оприлюднені дані свідчать про те, що з червня минулого року і до березня поліція вбила 797 людей у штаті Ріо, переважну більшість — у столиці або навколо неї.