У США вийшло 15-хвилинне інтерв’ю Володимира Зеленського. Президент України дав його американському виданню Axios, а транслювали його на платформах HBO.
Розмова відбулась за три дні після інавгурації президента США Джо Байдена.
Зеленського розпитали про очікування від Байдена, розслідування проти його сина Гантера і адвоката Рудольфа Джуліані, про ставлення до економічного протистояння Америки з Китаєм. Також Зеленський говорив про війну на Донбасі і проблему з отриманням Україною вакцини від COVID-19.
Ось головні тези бесіди.
Про допомогу Байдена щодо війни на Донбасі
Президент України нагадав, як Байден казав, що він турбується про безпеку в Європі. І зазначив, що безпека в Європі — це безпосередньо про Україну. Мовляв, зараз Україна захищає Європу. І наступною може бути будь-яка європейська країна. Тому Україна очікує захисту від Європи і США.
«На сході України триває війна, триває агресія Російської Федерації, анексія Криму. Тож я хотів би, щоб США і зокрема президент Байден, який дуже добре знайомий з Україною, допомогли нам вийти з цієї по-справжньому трагічної ситуації», — сказав Зеленський.
У звя’зку з цим президент порушив питання членства у НАТО. «Україна хоче бути рівноправним членом альянсу. Це одне з найважливіших питань безпеки... В такому разі в мене є дуже просте питання: пане президенте, чому ми досі не в НАТО?... Якби Україна була членом НАТО, на сході України не було б ескалації. Ми вдячні Європі за її допомогу, за санкції. Ми вдячні Сполученим Штатам. Санкції важливі, але санкціями ви не можете повернути людських життів».
Про відмову від ядерної зброї та Будапештський меморандум
Зеленський назвав «великою помилкою» відмову України від ядерного статусу на початку 1990-х років. А невиконання Будапештського меморандуму — «зрадою».
«Будь-які світові дипломатичні домовленості від моменту, коли не виконується Будапештський меморандум, «помножені на нуль». І що б ми далі не підписували, про що б країни не домовлялися, завжди буде ризик, що хтось скаже, що це якийсь папірець і необов’язково його виконувати. Тобто у XXI столітті досі діють традиції середньовіччя, коли діє не сила домовленостей, а просто сила... Якби в Україні зараз була ядерна зброя, то не було б вторгнення, і ми мали б свої території. Тому що ми завжди могли б говорити на рівних з Російською Федерацією та з усім світом», — сказав президент України.
В той же час він зазначив, що питання повернення ядерної зброї для України не стоїть.
Про затримку з вакцинацією в Україні
Зеленський вказав на нерівність країн у черзі на отримання вакцин: «Україна не є рівноправним членом Європейського союзу чи світу в плані термінів вакцинації. Ми не є у пріоритеті. Я говорив з лідерами країн ЄС, з якими у нас прекрасні відносини, і вони сказали, що допоможуть. Потрохи, з своїх поставок вакцини. Це буде складно пояснити їхньому народу, я розумію. Але вони трішечки нам якось віддаватимуть. Це дуже неприємно — відчувати, що ти стоїш з простягнутою рукою».
Про співпрацю з Китаєм і «Мотор Січ»
Журналіст Axios запитав Зеленського, чи вважає він геополітичною загрозою Китай. Адже таку позицію мав президент Трамп, і її поділяють багато політиків у Вашингтоні.
«Я не можу із цим погодитися, тому що в Україні ми цього не відчуваємо», — відповів Зеленський. Він заявив, що якщо бізнес та країна, з якої він походить, поважають народ та кордони України, вони можуть бути представлені в нашій країні.
Водночас Зеленський заявив, що не дозволить Китаю чи іншій країні придбати контрольний пакет акції компанії «Мотор Січ». Наразі китайській компанії Beijing Skyrizon належить 10% акцій цього підприємства, і вона намагається збільшити свою частку. Це викликало занепокоєння попередньої адміністрації США. У січні міністерство торгівлі США запровадило санкції проти Beijing Skyrizon, заявивши, що китайська компанія становить загрозу національній безпеці США.
Про сприяння у розслідуваннях щодо Джуліані та сина Байдена
Український лідер запевнив, що наша держава сприятиме США у розслідуванні стосовно адвоката Трампа Руді Джуліані і його зв’язків з російськими агентами в Україні. А також — розслідуванню проти Гантера Байдена і його справ в Україні.
«Прокуратура чи інші органи в будь-якій країні можуть співпрацювати. Я вважаю, що це нормально», — сказав Зеленський.
Він також зізнався, що злий на те, що протягом історії з першим імпічментом Дональду Трампу їх бесіду оприлюднили.
«Я багато читав, коли моє ім’я з’являлось на сторінках тих чи інших медіа. І я читав, що Трамп тиснув. По-перше, це було дуже образливо. Тому що я президент України. Можливо, ми менші, ніж Сполучені Штати, але ми незалежна Україна. Ми довели це Росії, коли втримали свою територію, і ми продовжуємо це доводити. Ось чому він не тиснув. Я б цього ніколи не сказав. Але неприємність одна була. Коли опублікували нашу розмову… Я вважаю, що це дуже неправильно. І опублікувала це не Україна. Я б ніколи цього не допустив. Неважливо, про що ми говорили, але ця розмова — перша серйозна розмова між двома президентами, між стратегічними партнерами. І в жодному випадку ніхто з нас не мав права опубліковувати такі речі», — впевнений Зеленський.
Про «удар по демократії» під час штурму Капітолія
Президент України заявив, що був вражений і здивований, коли побачив, як у Вашингтоні штурмують Капітолій.
«Я навіть не міг уявити, що таке можливе в Сполучених Штатах Америки. Я вважаю, що це був потужний удар по демократії США. Ми звикли вірити через книжки, фільми, телебачення, що Сполучені Штати мають ідеальні демократичні інституції, де передача влади відбувається мирно, без війн і революцій. Де влада передається від одного президента іншому. Ми бачили це в Україні. В нас було дві революції. Ми бачили це. Ми розуміли, що такі речі могли статись у світі. Але що це буде в Сполучених Штатах — ніхто цього не очікував. Я не хотів, щоб у вас був бунт, стрілянина, і не дай боже, жертви. Думаю, що після чогось такого світові було б дуже складно сприймати Сполучені Штати як символ демократії».