За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть відбутися вже влітку цього року, а чинний президент Володимир Зеленський планує балотуватися на другий термін.
Про це йдеться у матеріалі The Economist, що посилається на джерела в українському уряді.
Як зазначається, минулого тижня Зеленський провів нараду, під час якої доручив своїй команді підготувати вибори після повного припинення вогню. За оцінками американських офіційних осіб, таке припинення може бути запроваджене до кінця квітня. Однією з ймовірних дат видання називає Великдень, 20 квітня.
The Economist також повідомляє, що 5 травня у Верховній Раді має відбутися голосування щодо продовження воєнного стану, термін якого закінчується 8 травня. Скасування цього режиму є необхідним першим кроком для запуску виборчого процесу.
«Джерела розходяться в оцінках конкретних термінів, проте більшість вказує на літо як цільовий період для виборів. Закон вимагає щонайменше 60 днів на передвиборчу кампанію, що робить початок липня найранішою можливою датою», — зазначає видання.
Водночас деякі джерела припускають, що кампанія може тривати три місяці, оскільки саме стільки часу виборчі органи поінформували парламенту потрібно для оновлення списків виборців у складних умовах війни.
The Economist також стверджує, що і президент США Дональд Трамп, і російський лідер володимир путін були незадоволені впертістю Зеленського та намагалися схилити його до проведення виборів у розпал війни, сподіваючись, що українці відсторонять його від влади.
Ще два місяці тому, за даними видання, Зеленський категорично заперечував можливість виборів під час бойових дій. Однак принизливе ставлення Трампа до нього на початку березня підняло рейтинги президента України, що могло вплинути на його рішення.
«Зараз триває активна підготовка до того, щоб Зеленський знову став перед виборцями, і це може статися дуже скоро», — йдеться в матеріалі.
Лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко припускає, що вибори можуть пройти у період з серпня по жовтень. Він також вважає, що фактичний старт кампанії був даний ще у лютому, коли Зеленський запровадив санкції проти нього.
Джерело в уряді стверджує, що Порошенко як переоцінює, так і недооцінює свій вплив. Він начебто не становить серйозної загрози, проте особисте протистояння між ним і Зеленським прискорило рішення про санкції.
Деякі аналітики припускають, що Зеленський може спробувати організувати вибори у липні, сподіваючись, що стислі терміни не дадуть його опонентам достатньо часу для підготовки. Водночас коротка кампанія може мати не лише політичні переваги для Зеленського, а й запобігти надмірному розколу суспільства.
Однак поспіх із виборами може загострити й без того напружені відносини між президентським офісом та іншими політичними силами країни.
Також зазначається, що путін і Трамп, хоча й виступали за проведення виборів, можуть бути не зацікавлені у їхній поспішності.
«Спершу вони сподівалися, що вибори приведуть до відставки Зеленського, проте тепер ситуація змінилася, і вони навряд чи сидітимуть склавши руки, поки він швидко рухається до другого терміну. У путіна є важелі впливу — його ракети та дрони можуть ускладнити скасування воєнного стану, не кажучи вже про проведення голосування», — зазначає видання.
Водночас деякі експерти вважають, що вибори можуть зіграти на руку путіну навіть у разі перемоги Зеленського. Офіцер розвідки передбачає, що у 2025 році внутрішня нестабільність може стати для України більшою загрозою, ніж ситуація на фронті.
Передвиборча кампанія може дати росіянам можливість активізувати інформаційно-психологічний вплив через суспільних лідерів, військових і опозиційні сили, щоб досягти власних цілей.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.