Уперше від початку повномасштабного вторгнення українська економіка виглядає здоровішою за російську.
Про це пише британський журнал The Economist.
Українська економіка досі на чверть менша, ніж до російського вторгнення у 2022 році, проте одночасно за кількома ключовими показниками перевершує російську. Україна змогла цього досягти завдяки рішенням влади та допомозі Заходу. Однак зараз починається новий етап, коли Київ стикається з найбільшими економічними загрозами, вважає видання.
The Economist перераховує показники, за якими українська економіка виглядає кращою за російську. Це прогноз Національного банку України стосовно зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025-му, стабільна валюта та облікова ставка на рівні 13,5%.
Водночас у росії ВВП має зрости лише на 0,5—1,5% у 2025 році, облікова ставка незабаром сягне 23%, а вся банківська система виглядає ненадійною.
Також видання виділяє три етапи в економіці України з початку повномасштабного вторгнення рф у 2022 році.
Перший етап був на початку повномасштабного вторгнення — тоді у країні ввели воєнний стан, мільйони людей виїхали за кордон, а дії Нацбанку були підпорядковані військовим цілям.
Тоді Нацбанк профінансував половину дефіциту бюджету, запровадив суворий контроль за рухом капіталу і наповнив банки ліквідністю. Інфляція різко зросла, а ВВП скоротився на третину.
Другий етап збігся з контрнаступом України в Херсонській і Миколаївській областях у серпні 2022 року. Тоді ВВП країни стабілізувався, а Україна змогла знову експортувати зерно.
Нацбанк став боротися з інфляцією, припинив фінансувати дефіцит бюджету, відновив валютні резерви та послабив контроль за рухом капіталу. Виробництва перенесли в безпечнішу західну частину України, а ресурси перерозподілили з урахуванням затяжного характеру війни. А влітку 2023 року, коли Росія відмовилася продовжувати зернову угоду, Україна сама відкрила морський коридор — це дозволило їй зберегти приплив валюти й експортувати не тільки зерно, але й метали та мінерали.
Зараз починається третій етап, коли економіка України стикається з найбільшими загрозами: гострою нестачею електроенергії, людей і грошей, вважає The Economist.
Росія атакує українську енергетичну систему, але зараз Київ краще підготовлений до цього. Україна збільшила імпорт електроенергії з ЄС на чверть, фермери користуються дизельними генераторами, а середні за розміром підприємства використовують газові генератори, вітрову і сонячну енергію. Проте нестача електрики може скоротити зростання ВВП на 1% у 2025 році, вважає президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.