Україна позивається до ЄСПЛ проти РФ через замах на Навального та політичні вбивства

Уряд України позивається до Європейського суду з прав людини зі звинуваченнями проти Російської Федерації.

Про це повідомляє «Європейська правда» із посиланням на пресслужбу ЄСПЛ.

«Уряд України подав нову заяву до ЄСПЛ проти РФ. Справа стосується тверджень українського уряду про триваючу адміністративну практику РФ, яка полягає у цілеспрямованих вбивствах тих, кого вважають опонентами РФ, на території Росії та інших держав», — повідомили представники суду у Страсбурзі.

У ЄСПЛ наразі не уточнюють зміст української скарги. Однак ЄП повідомляє, що одним з епізодів, який фігурує у звинуваченнях, є замах на вбивство одного з лідерів російської опозиції Олексія Навального з використанням нервово-паралітичної речовини «Новачок», що є у розпорядженні лише російських спецслужб.

Інформацію про те, що скарга України стосується Навального, у коментарі ЄП підтвердив урядовий уповноважений з питань ЄСПЛ Іван Ліщина. Він каже, що українська скарга не стверджує, що це вбивство якимось чином стосується України. «Немає обов’язку країнам обґрунтовувати наш зв’язок зі скаргою, наша держава просто повідомляє про системне порушення прав людини іншою державою, а саме Російською Федерацією», — заявив він.

Присутність Навального у переліку жертв нападів офіційної влади РФ, втім, робить українську скаргу відповідною вимогам ЄСПЛ щодо строків давності.

У скарзі фігурують також вбивства, скоєні на території України.

«Йдеться про системні вбивства тих, кого вважають ворогами Росії, як-то співробітників військової розвідки та СБУ, яких вбили в Києві та Маріуполі», — пояснив Ліщина.

27 червня 2017 року у Києві поки що невідомі особи підірвали автомобіль, загинув полковник ГУР Міноборони Максим Шаповал. 31 березня того ж року внаслідок схожого теракту загинув полковник контррозвідки СБУ Олександр Хараберюш.

Суд у Страсбурзі уточнюють, що у позові йдеться також про вбивства за межами країн Ради Європи. «Український уряд також заявляє про адміністративну практику Російської Федерації у нерозслідуванні цих вбивств та умисному проведенні операцій приховування, спрямованих на розчарування в зусиллях із пошуку відповідальних осіб», — пояснили в ЄСПЛ.

Йдеться про вбивство одного з чеченських лідерів Зелімхана Яндарбієва, яке було скоєне 13 лютого 2004 року в Катарі — тоді теж підірвали авто. Влада Катару арештувала виконавців — росіян, що працювали тимчасовими співробітниками посольства, та встановила, що вибуховий пристрій в Доху відправили з РФ дипломатичними каналами. Зрештою, влада РФ офіційно визнала, що була організатором цього вбивства і принесла вибачення Катару.

Цей епізод, у якому вина РФ офіційно доведена, став у скарзі України доказом того, що Росія дійсно практикує політичні вбивства своїх опонентів.

ЄСПЛ розглядає також скаргу самого Навального. Суд вимагає від РФ негайно його звільнити, однак Росія відмовляється виконувати це рішення.

Також у Страсбурзі на розгляді кілька міждержавних скарг «Україна проти Росії». Зокрема, велика скарга з питань Донбасу готується до розгляду.

Українська влада часів Януковича винна у принаймні одному вбивстві — суд