Російська авіапромисловість продовжує отримувати від компанії рф «Авіа ФЕД сервіс» запчастини, більша частина яких закуплена в Україні.
Про це йдеться в розслідуванні російського видання «Важные истории».
За час повномасштабного вторгнення компанія поставила Міноборони рф, Ростеху і президентському льотному загону запчастин щонайменше на 650 млн рублів, з яких на 370 млн рублів — з України.
Так, згідно з деклараціями з лютого 2022-го до липня 2023 року компанія «Авіа ФЕД сервіс» поставила:
- деталі для ремонту літаків Ан-124 виробництва Харківського машинобудівного заводу ФЕД на 120 млн рублів;
- запчастини для локаційних станцій вертольотів Ка-32 з київського заводу «Радар» на понад 67 млн рублів;
- деталі для ремонту двигунів Ан-24 та Ан-12 виробництва «Мотор Січ», продукцію київського заводу «Артем» та інших українських підприємств майже на 170 млн рублів.
Крім того, за даними видання, запчастини постачали з Франції, США та Великої Британії.
Що відомо про російську компанію «Авіа ФЕД сервіс»
Компанію «Авіа ФЕД сервіс» заснували у 1993 році у якості представництва Харківського машинобудівного заводу. Зараз нею керує луганчанин Олександр Решетник.
До 2014 році Харківський машинобудівний завод був основним постачальником «Авіа ФЕД сервіс» — на росію припадало 70% продажів. Офіційно поставки у 2014-му зупинили, а у 2018 році Україна наклала санкції на «Авіа ФЕД сервіс».
Зазначають, що це не завадило постачанню в рф через зареєстровану в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) компанію Linker. На сайті вказано, що вона спеціалізується на постачанні авіадеталей для вертольотів Мі-8, Мі-17, Ка-32 «у будь-яку точку світу».
Ця компанія отримувала українську продукцію в тому числі від «Мотор Січ». На сайті спорідненої Linker компанії Amis зазначено, що вона — офіційний представник «Мотор Січ» в ОАЕ.
Останню поставку Linker здійснив у січні 2023 року. Після цього поставки продовжилися вже через компанію «Бакайторг1» із Киргизстану, яку зареєєстрували у квітні 2023 року. За цей час новостворена компанія встигла продати рф українських запчастин на 40 млн рублів.
На LinkedIn вказано, що власник компанії полтавчанин Олексій Пальчик, випускник Іркутського вищого військового авіаційного училища. Журналістам він відповів, що «компанія Linker з України в росію ніколи нічого не поставляла і не поставляє». На питання, чи постачала Linker товари для компанії «Авіа ФЕД сервіс», Пальчик сказав, що відповідати «не готовий».
Натомість глава «Авіа ФЕД сервіс» Олександр Решетник заявив виданню, що нібито українські деталі, які надійшли до компанії у 2022-2023 роки, нібито закупили раніше, а вони просто «лежали за кордоном».
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.