Україна відмовилася закуповувати електроенергію з Білоруської атомної електростанції (АЕС).
Про це заявила Інгріда Шимоніте, прем'єр-міністр Литви за підсумками переговорів з Денисом Шмигалем, українським прем'єром.
«Ми обговорювали ситуацію в Білорусі і гібридну агресію, яка зараз проводиться режимом Лукашенка. Ця незаконна міграція, на нашу думку, проводиться за допомогою білоруського режиму.
Тому ми вважаємо, що треба подякувати прем'єр-міністру за ту підтримку, оскільки Україна відмовилася закуповувати електроенергію з боку Білоруської АЕС», — заявила вона.
За її словами, Європа сподівається на те, що Україна відмовиться від небезпечних постачальників і перейде на європейський тренд «зеленої енергетики».
Вона також додала, що це може стати значним внеском у боротьбу проти режиму Олександра Лукашенка.
Що передувало
Латвія, Литва та Естонія вирішили припинити торгівлю електроенергією з Білоруссю після запуску атомної електростанції в Острівці.
15 квітня Верховна Рада схвалила в цілому законопроєкт № 3364-1д щодо сертифікації оператора системи передачі. Зокрема, цей закон передбачає введення заборони на імпорт електроенергії з Білорусі та Росії, а також проведення сертифікації НЕК «Укренерго».
Міжфракційне парламентське об'єднання «За демократичну Білорусь» 24 травня закликало українську владу припинити імпорт електроенергії з Білорусі у зв'язку із затриманням білоруського опозиціонера Романа Протасевича.
Також припинити купувати електрику у Білорусі закликали й громадські організації. Окрім цього вони просять запровадити жорсткі санкції проти режиму самопроголошеного президента країни Олександра Лукашенка.
26 травня НКРЕКП обмежила імпорт електроенергії з Російської Федерації та Білорусі до 1 жовтня 2021 року. Водночас комісія не виключає продовження цієї заборони після 1 жовтня.